زمان انتشار 11:00

پایداری بورس برای تداوم رکود / بازار هفته آینده به کدام سو می رود؟ + فایل صوتی – اقتصادآنلاین

هفته سوم دی ماه مانند هفته گذشته سپری شد، ارزش پایین معاملات خرد سهام و خروج پول حقیقی، دو ویژگی ثابت این روزهای بازار است. این هفته هم مثل هفته گذشته بازار درگیر واکنش احساسی به اخبار برجام  بود و از این رو صنایعی که در بازار به صنایع برجامی معروف هستند یعنی خودرویی‌ها و بانکی‌ها در طول هفته بازدهی مثبتی را ثبت کردند. هر چند در روزهای پایانی هفته، شاخص هر دو گروه به مقاومت‌های مینور برخورد داشت و مقداری بازدهی منفی ثبت کردند.

 نکته دیگری که این روزها بازار به آن وزن می‌دهد خبر حذف ارز ترجیحی است که از این موضوع دو گروه غذایی‌ها و زراعتی‌ها بهره خواهند برد. زیرا به لحاظ ریالی شرکت‌ها افزایش درآمد پیدا می‌کنند. البته باید توجه داشت که اثر این حذف بر همه نمادهای این گروه‌ها یکسان نیست.

درحال حاضر، بازار به خاطر این موضوع به صورت هیجانی به همه نمادها توجه نشان می‌دهد. اما ولی مسلما با کم شدن جو هیجانی، راه سهم‌ها از هم جدا خواهند شد و نمادهایی که به لحاظ بنیادی از اثر بیشتری از حذف ارز ترجیحی برخوردار خواهند بود، شرایط بهتری راخواهند داشت. 

نکته مهم برای این شرکت‌ها میزان افزایش نرخی است که این شرکت‌ها بعد از  حدف ارز ۴۲۰۰ تومانی خواهند داشت و باید دقت کرد که آیا شرکت‌ها می‌توانند حاشیه سود خود را حفظ کنند یا خیر. یعنی در بلندمدت حاشیه سود شرکت‌ها اثرگذار است.

این هفته بازارهای جهانی در کامودیتی‌ها و نفت افزایش قیمت داشتند. هرچند بازار ما به علت ابهام و حواشی پیرامون برجام، نسبت به آن واکنشی نشان نداد. همانطور که در هفته گذشته هم به اینموضوع اشاره شد، این هفته نیز تاکید می‌شود که بازار سرمایه متاثر از نرخ دلار آزاد نیست. نرخ دلار نیمایی است که مهم است و الان در محدوده ۲۵ هزار تومان قرار دارد .

در مورد پیش بینی نرخ دلار آزاد، چون دلار نیمایی در محدوده ۲۵ تومان است و در بودجه نرخ دلار ۲۳هزار در نظر گرفته شده انتظار داریم همین محدوده یعنی محدوده ۲۴ تومان قیمتی کف دلار باشد. به عبارتی انتظار ریزش زیادی در دلار بازار آزاد غیر رسمی نداریم.

پیش بینی هفته آینده:

نکته مهم برای بازار در هفته آینده گزارشات  ۹ ماهه است. این گزارشات برای تحلیل‌گران بنیادی مهم است زیرا اساس کار آنها برای پیش بینی  سودآوری شرکت‌ها در سال آینده است. باگزارشات ماهانه مشخص است که به طور کلی وضعیت گزارشات ۹ ماهه خوب خواهد بود و اگر این ابهام و پررنگ‌تر شدن اخبار مذاکرات روی بازار نبود، قطعا فعالان بازار وزن بیشتری به گزارشات ۹ ماهه می‌دادند. اما فعلا درایور اصلی در هفته آینده مثل دو هفته گذشته اخبار مربوط به مذاکرات خواهد بود.

به رسم هر هفته نگاهی تکنیکالی داریم به شاخص کل:

همانطور که در تصویر مشاهده می‌شود، شاخص کل در یک کانال نزولی قرار دارد توجه داشته باشید که در تحلیل تکنیکال لزومی به برخورد قیمت به خطوط کانال نیست بلکه باید همیشه یک محدوده قیمتی را در نظر گرفت. در تصویر  هم محل‌های برخورد شاخص کل با کانال نزولی با فلش‌های سبز و قرمز مشخص شده است.

در حال حاضر طبق پیش بینی هفته گذشته شاخص کل به حمایت یک میلیون و ۳۴۰هزار واحد واکنش داشت و روزهای پایانی هفته نسبتا متعادل تر از روزهای ابتدایی بود. اگر شاخص کل این محدوده حمایتی را از دست بدهد.

 حمایت بعدی محدوده حمایت مازور بین یکمیلیون و ۲۷۰هزار و یک میلیون و ۳۱۰هزار خواهد بود. البته با توجه به گام نزولی شدیدی که در حال حاضر در چارت دیده می‌شود، اگر  بازار از لحاظ بنیادی  و سنتیمال در همین شرایط فعلی باشد، رسیدن شاخص کل به کف این کانال نزولی دور از ذهن نیست. از لحاظ اندیکاتوری هم هم اندیکاتورها متقدم و هم متاخر نزول را نشان می‌دهند و فعلا هیچ نشانه‌ای از برگشت روند به لحاظ تکنیکالی دیده نمی‌شود.

1

در مورد شاخص هم وزن هم همانطور که قبلا گفتیم بین قیمت و ار اس ای و مکدی واگرایی معمولی مثبت دیده می‌شود و تا زمانی‌که حمایت ۳۴۲هزار واحد شکسته نشده، این واگرایی اثر مثبت خود را دارد. انتظار تشکیل یک الگوی کلاسیک سر و شانه معکوس یا دو کف را در شاخص هم وزن داریم. یعنی یا به حالت تصویر شماره ۱ شاخص هم وزن با تشکیل الگو سر و شانه معکوس برمی‌گردد

2

و یا مانند تصویر شماره دو در محدوده حمایتی ۳۴۲هزار واحد یک الگوی دو کف می‌سازد و سپس برگشتی را خواهد داشت.

 

3*کارشناس بازار سرمایه


دانلود فایل

منبع:eghtesadonline.com-اقتصادآنلاین

اشتراک با دوستان: اشتراک تلگرام تلگرام اشتراک واتس اپ واتساپ