طرح توسعه پرورش میگو در شیف به بهره‌برداری رسید

به گزارش گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از بوشهر، در شصت و چهارمین پویش تدبیر و امید برای جهش تولید، امروز رئیس جمهور در ارتباطی تصویری دستور بهره برداری از ۱۵۰ طرح شیلاتی را با سرمایه گذاری ۵۸۵میلیارد تومان در کشور صادر کرد.

یکی از این طرح‌ها طرح توسعه‌ای مجتمع پرورش میگو در شیف شهرستان بوشهر با ظرفیت سه هزار و ۵۰۰ تن میگوی پرورشی بود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان شیلات ایران در این مراسم گفت: از ۵۸۵میلیارد تومان سرمایه‌گذاری صورت گرفته برای طرح‌های افتتاحی، ۹۳ میلیارد تومان سرمایه بخش دولتی و ۴۹۲ میلیارد تومان سرمایه بخش خصوصی است که زمینه اشتغال ۱۵ هزار و ۷۲۰ نفر را فراهم کرده است.

نبی الله خون‌میرزایی افزود: پرورش میگوی کشور یک روند رو به رشدی از نظر سطح زیر کشت و میزان تولید در هشت سال دولت داشته است و با بهبود روش‌های پرورش، توسعه مکانیزاسیون، انجام کار‌های اصلاح نژاد مستمر و مدیریت بهداشتی، میزان تولید در واحد سطح از ۲.۶ تن در هکتار در سال ۱۳۹۲ به ۴.۲ تن در هکتار در سال ۱۳۹۹ افزایش یافته است.

او ادامه داد: اگر انرژی ارزان قیمت مانند گاز را به مجتمع‌های پرورش میگو برسانیم و پرورش در فضایی مانند گلخانه در فضای بسته انجام گیرد امکان پرورش به بیش از یک دوره در سال افزایش می‌یابد.


بیشتر بخوانید

  • طرح توسعه یک واحد آبزی پروری در دیر افتتاح شد
  • میگوی پرورشی بوشهر حامی می‌خواهد
  • تنگستان قطب تولید لارو میگو در کشور است

رئیس سازمان شیلات ایران با اشاره به نقش مکانیزاسیون در افزایش تولید، عنوان کرد: میانگین برداشت میگو در مزارع برق‌دار کشور بیش از ۶ تن و مزارع بی بهره از برق ۳.۵ تن در هکتار است که با تشکر از وزارت نیرو انتظار داریم رئیس جمهور دستور احداث پست و خطوط انتقال برق برای آبزی پروری کشور به منظور پشتیبانی از تولید و شتاب این صنعت را صادر کند تا کار دولت در این بخش تکمیل شود.

  ۷۰ درصدی میگوی پرورشی کشور صادر می‌شود

خون میرازیی با اشاره به صادرات ۷۰ درصدی میگوی پرورشی کشور، گفت: در سه سال گذشته میانگین صادرات میگو ۲۹ هزار تن در سال بوده و در ۱۱ ماه سال گذشته بیش از ۱۷ هزار تن از محصول تولیدی کشور به خارج صادر شده است.

او با بیان اینکه در سال‌های اخیر محصولات شیلاتی کشور به ۲۶ کشور صادر شده اند، ادامه داد: با برنامه ریزی انجام گرفته در مجموع با بهره برداری از ۱۶هزار هکتار مزارع پرورش میگو کشور، بیش از تکلیف ۶۰ هزار تنی هدف برنامه ششم، میگوی پرورشی تولید می‌شود.

۲۳هزار هکتار مزرعه پرورش میگو به بهره برداری می‌رسد

رئیس سازمان شیلات ایران افزود: تاکنون بیش از ۶۴هزار هکتار مزارع پرورش میگو به متقاضیان واگذار شده که بیش از ۴۰ هزار هکتار آن در دولت تدبیر و امید بوده است.

خون میرزایی بیان کرد: تا پایان دولت ۲۳هزار هکتار از مزارع پرورش میگو در کشور به بهره برداری می‌رسد که این سطح برای تولید حداقل ۱۰۰ هزار تن کافی است و این میزان تکلیف پیش بینی شده در سال ۱۴۰۴ است.

بوشهر قطب تولید میگوی پرورشی کشور

او استان بوشهر را قطب تولید میگوی پرورشی کشور خواند و گفت: آبزی پروری ساحلی و دریایی از مزیت‌های چشم گیر این استان است و امروز زنجیره‌های تولید میگوی پرورشی در این استان تکمیل شده است.

رئیس سازمان شیلات ایران افزود: پارسال ۲۳هزار و ۶۰۰ تن میگوی پرورشی در استان بوشهر تولید شده است و برای امسال نیز برنامه ریزی لازم برای تولید بیش از ۳۰ هزار تن صورت گرفته است.

افتتاح طرح توسعه پرورش میگو در شیف

خون میرزایی در خصوص مجتمع پرورش میگوی بامداد شیف در شهرستان بوشهر نیز گفت: تاکنون دو بخش از پرورش میگو در این منطقه به بهره بردرای رسیده و امروز بخش توسعه‌ای آن به نام بامداد با سرمایه گذاری ۲۴۰ میلیارد تومانی بخش‌های دولتی و خصوصی و احداث همه زیرساخت‌های مزارع به دست سرمایه گذاران در وسعت ناخالص ۹۰۰ هکتار و وسعت خالص ۷۰۰ هکتار در قالب ۲۸ مزرعه ۲۵ هکتاری بهره‌برداری می‌شود.

او عنوان کرد: مجتمع توسعه‌ای بامداد شیف با هدف تولید سه هزار و ۵۰۰ تن میگوی پرورشی و کارآفرینی برای ۷۰۰ نفر به بهره‌برداری می‌رسد.

انتهای پیام/ک

منبع:yjc.ir

اشتراک با دوستان: اشتراک تلگرام تلگرام اشتراک واتس اپ واتساپ

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها