شرح رساله المشاعر ملاصدرا به چاپ سوم رسید

به گزارش  باشگاه خبرنگاران جوان، چاپ سوم کتاب «شرح رساله المشاعر ملاصدرا» اثر ملامحمدجعفر لاهیجی و تصحیح و تحقیق سید جلال‌الدین آشتیانی منتشر شد. این اثر به زبان عربی به رشته تحریر درآمده است.

در میان ده‌ها اثر صدرالمتألهین رساله المشاعر – علی رغم حجم اندک خود – جایگاهی رفیع و وسیع دارد، در این کتاب صدرالمتألهین امّهات ابتکارات و نوآوری‌های خود را که همه آثار و لوازم سه مسأله «وحدت وجود»، «اصالت وجود» و «تشکیک وجود» مورد اشاره است، به بحث گذارده است.

کتاب «مشاعر» را فیلسوفان و دانشوران چندی شرح کرده اند، اما کامل‌ترین آن‌ها شرح حکیم ملامحمدجعفر لاهیجی است. این شرح را سید جلال الدین آشتیانی تصحیح کرده و ضمن آن، شرح‌ها و نکته‌های ارزشمندی آورده است. کتاب، نوعی نقد اندیشه‌های شیخ احمد احسائی بنیانگذار مکتب شیخیه و کشفیه یا پایین سری است.

شرح رساله محمدمحمدجعفر لنگرودی (لاهیجی) از تبحّر مؤلف در فلسفه و عرفان حکایت داشته و تعلیقات سید جلال الدین آشتیانی بر آن افزوده است. ولی افزون بر تحقیقات فراوان فلسفی استاد آشتیبانی در پاورقی‌های این کتاب، مقدمه سودمند ایشان در بیان تاریخ فلسفه در چند قرن پس از ملاصدرا، که بسیار تاریک و مبهم است و کمتر در مورد آن کار و تحقیق شده، شاید ارزشی برابر با اصل کتاب داشته باشد.

شارح این اثر در مقدمه آورده است:

این شرح را برای آن گفتم که طلاب به اهمیت فلسفه ملاصدرا پی ببرند و برای خواندن تحصیل حکمت متعالیه به خواندن چند ورق شرح منظومه و فراگرفتن یک مشت الفاظ مهمول و عبارات مشعشع بسنده نکنند.

انتهای پیام/ 

منبع:yjc.news

اشتراک با دوستان: اشتراک تلگرام تلگرام اشتراک واتس اپ واتساپ

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها