طرز تهیه بالوتن مرغ

طرز تهیه بالوتن مرغ

بالوتن مرغ یک نوع خوراک مرغ و سبزیجات است که ظاهر بسیار زیبا و طعم فوق العاده ای دارد، برای مشاهده آموزش کامل و مرحله به مرحله طرز تهیه بالوتن مرغ در ادامه با سایت آموزشی چی شی همراه باشید.

مواد لازم بالوتن مرغ
ساق ران مرغ ۷- ۸ عدد
هویج ۳ عدد
کرفس ۱ دسته
سیر ۳ حبه
سبزی معطر شامل برگ کرفس و جعفری ۱ پیمانه
نمک و فلفل و پاپریکا به مقدار لازم
روغن زیتون ۳ قاشق غذا خوری
مواد لازم برای سس
خامه ۴ قاشق غذا خوری
سس تند ۱ قاشق چای خوری
سس خردل ۱ قاشق چای خوری
آب لیمو ترش ۱ قاشق غذا خوری
عصاره آب مرغ پخته شده ۳ قاشق غذا خوری

طرز تهیه بالوتن مرغ

مرحله اول

برای تهیه بالوتن مرغ خوشمزه اولین مرحله استخوان گیری مرغ ها هست که با قیچی یا چاقوی تیز قسمت بالا و پایین ساق ران مرغ را جدا می کنیم. سپس آهسته گوشت را می کشیم پایین تا از استخوان جدا شود.

مرحله دوم

البته این کار را می توان از مغازه دار خواست تا انجام دهد. سپس مرغ ها را درون یک کاسه بزرگ و جادار می ریزیم. روغن زیتون و نمک و فلفل و پاپریکا را به خوبی مزه دار کرده و کنار می گذاریم تا طعم دار شود.

مرحله سوم

کرفس و هویج ها را خلالی برش می زنیم. به طوری که نه نازک باشد و نه ضخیم. طول تقریبا یک وجب برش می دهیم. سپس داخل مرغ ها را با آن ها پر می کنیم به طوری که حدود ۴یا ۵ سانت از بالا و پایین مرغ بیرون باشد.

مرحله چهارم

در این مرحله یک تابه مناسب برداشته و با کمی روغن روی حرارت قرار می دهیم تا داغ شود. سیر رنده شده را تفت می دهیم تا عطر سیر بلند شود. بعد از آن، سبزی معطر اضافه می کنیم و خیلی کم تفت می دهیم.

مرحله پنجم

تابه را از حرارت برداشته و با قاشق چایخوری کمی داخل مرغ ها میریزیم. یک قابلمه دیگر برداشته و روی حرارت قرار می دهیم تا داغ شود. سپس کمی کره به آن اضافه کرده تا ذوب شود. مرغ ها را درون آن می ریزیم.

مرحله ششم

سپس با کره تفت می دهیم مرغ ها نیازی نیست که خیلی سرخ شوند و فقط کمی تغییر رنگ دهد، کافی است. فقط می خواهیم بوی بد مرغ گرفته شود. حدود یک تا یک و نیم لیوان ابجوش را داخل مرغ ها ریخته با حرارت ملایم می گذاریم تا یک ساعت بپزد.

مرحله هفتم

در مرحله بعد، سس را تهیه می کنیم. برای این کار، خمه، سس تند، آب لیمو ترش، سس خردل، آب ته قابلمه بالوتن مرغ پخته شده رو اضافه کرده و مخلوط می کنیم. سس باید غلیظ باشد تا روی مرغ ها بماند. بعد از سرو در ظرف، سس رو روی مرغ ها می ریزیم.

مرحله هشتم

این غذا میکس مرغ و سبزیجات هست و معمولا بدون برنج به عنوان خوراک سرو می شود. بهتر است از ساق مرغ درشت تر استفاده کنیم. می توان از روز قبل تا مرحله پر کردن مرغ با خلال هویج و کرفس را انجام داد و روز بعد آن را با سبزی معطر پر کنیم و بگذاریم تا بپزد.