بازسازی کاروانسرای تاریخی مقصودیه تبریز در مراحل پایانی است

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از تبریز، حمزه زاده  مدیرکل میراث‌فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان‌شرقی گفت: مجموعه دانشکده معماری دانشگاه هنر اسلامی تبریز که متشکل از چندین خانه تاریخی معظم و باشکوه محله مقصودیه است از جمله مجموعه‌های فاخر تاریخی تبریز محسوب می‌شود که به همت این دانشگاه بازسازی و مرمت شده است.

او با بیان اینکه مرمت و بازسازی کاروانسرای مقصودیه از دیگر اقدامات موثر و اخیر دانشگاه هنر اسلامی تبریز است، گفت: کاروانسرای مقصودیه متعلق به مقصودخان، پسر پادشاه بزرگ دوره ترکمانان، اوزون حسن است که بخشی از آن در مجموعه دانشگاه هنر تبریز قرار گرفته  است و بخش دیگر آن توسط اصناف به انبار تبدیل شده بود.

او گفت: این کاروانسرا که در مقایسه با سایر کاروانسرا‌های تاریخی تبریز ابعاد کوچکتری دارد، توسط اساتید و کارشناسان دانشگاه هنر مورد مطالعه و شناسایی قرار گرفت و مراحل بازسازی و مرمت آن پس از تملک چند پلاک خارج از مجموعه آغاز شد.

حمزه زاده با تقدیر از اقدامات ارزشمند دانشگاه هنر اسلامی تبریز در راستای باز زنده‌سازی ابنیه تاریخی منطقه مقصودیه تبریز میزان اعتبار بازسازی و مرمت کاروانسرای مقصودیه را بالغ بر یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان توسط این دانشگاه عنوان کرد و گفت: مراحل اجرایی این پروژه از اسفند ۱۳۹۹ آغاز شده و در حال حاضر مراحل پایانی و کف‌سازی را سپری می‌کند.

او افزود: این کاروانسرا از سه بخش تشکیل شده که بخش‌های شمالی و جنوبی در مجموعه دانشگاه هنر قرار گرفته و همچون سایر بخش‌ها کاربری آموزشی خواهند داشت و تملک بخش غربی این کاروانسرا نیز در دستور کار این دانشگاه قرار گرفته تا شاهد توسعه این مجموعه دانشگاهی فاخر باشیم.

انتهای پیام/ک

منبع:yjc.ir

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها