🌟 فرهنگی

موانع فرهنگی تنزل دختران در جامعه/ چرا فقط یک روز از سال به جایگاه بانوان اشاره می‌شود؟

محمد امامی کورنده، دکترای مدیریت رسانه و تحلیل گر مسائل فرهنگی و رسانه در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به موانع فرهنگی موجود در این حوزه گفت: پدیده دختر بودن، زنانگی و در نهایت مادر شدن در همه ادیان الهی ارزشمند و مقدس است.  سوال این است که چطور به وجود یک دختر نگاهی همراه با کرامت داشته باشیم؟ اول اینکه بدانیم هر روز سال روز دختر است. ما در جامعه مادی گرا دچار تزلزل‌هایی شدیم که متاسفانه مقام جایگاه والای انسانیت را به حدی تنزل دادیم که تنها یک روز را روز دختر نامیدیم و افراد می‌خواهند در آن روز بابت جنسیتشان شادی کنند.

وی افزود: چیزی تحت عنوان روز دختر، روز مرد، روز زن و … نه تنها باعث کرامت نخواهد شد، بلکه باعث تضعیف جایگاه انسانی خواهد بود. اما اگر این نام گذاری‌ها نمادین باشد از این جهت که مثلا اگر به مناسبت ولادت حضرت علی (ع) روز مرد نام گذاری شده سعی شود که مرام حضرت علی (ع) هر روز برای مردم مطرح شود خوب است. روز دختر به دلیل ولادت حضرت معصومه (س) نام گذاری شده است. سیره حضرت معصومه (س) تنها در این نیست که در یک روز به آن پرداخته شود. باید هر روز به دختران جامعه پرداخته شود. متاسفانه شرایط خوبی برای مادران فردای ایران نمی‌بینم.

این فعال اجتماعی و رسانه‌ای راهکار‌هایی برای تربیت دختران امروزی برای مادران فردا ارائه کرد و گفت: فرهنگ سازی، تربیت و ریشه‌های خانوادگی صحیح، سیراب کردن دختران از محبت پدر و برادر و همسر از راهکار‌هایی است که می‌توان در تربیت دختران استفاده کرد. یکی از دلایلی که می‌بینیم برخی زنان از مردان تنفر دارند این است که آنان پس از رفتار بد مردان «مرد ستیز» شده اند. بیش از بیست نهاد فرهنگی در کشور فعال هستند، اما هیچ یک در هسته مرکزی خانواده و آموزش زندگی مشترک و صحیح زناشویی پانگذاشته اند.

وی ادامه داد: ترویج زندگی زناشویی صحیح با پوستر، بروشور و جمله‌های شعاری به دست نمی‌آید. دولتی که در فضای اقتصادی کشور اختلال ایجاد می‌کند اولین آسیب آن محتمل خانواده می‌شود و مردان خانواده در جایگاه اصلی خودشان به عنوان یک مرد دچار ناتوانی در تامین معیشت خانواده و نهایتا تخریب و تضعیف می‌شوند و زن در این خانواده طلاق را راه نهایی می‌داند. نتیجه این وضع نابسامان در سیستم فرهنگی نامناسب را وضعیت اقتصادی نابسامان رقم می‌زند.

این تحلیلگر رسانه و فرهنگ افزود: بزرگ‌ترین دلیل آسیب در نهاد فرهنگی خانواده نیز نداشتن مطالعه و آگاهی کافی در گستره عمومی جامعه است. اگر آموزش نباشد فردا دختر جامعه ما مادر قوی ساخته و پرداخته نخواهد شد. اگر از دختر امروزی توقعاتش از ازدواج را بپرسی از همسرش خانه و ماشین و مهریه و عروسی آنچنانی می‌خواهد و کمتر می‌گوید همسرم باید انسان شریف و صادق، همراه و همگام و همدل با خانواده و روابط زناشویی صحیح و مسئولیت پذیر باشد؟!  انتظار ما این است که دختران امروزی ما با این نگاه به زندگی بپردازند تا فردا فرزندانی سالم و صالح و مقاوم به جامعه تحویل دهند.

موانع فرهنگی در نرسیدن به جایگاه اصلی دختران در فرهنگ ایرانی اسلامی چیست؟

امامی کورنده درباره تاثیر نگاه مادی گرایانه پدر و مادر در زندگی آینده دختران گفت: مادرانی که به زندگی نگاه مادی گرایانه دارند جامعه را نیز به همین سمت سوق می‌دهند. خانواده‌هایی که در ازدواج سخت می‌گیرند و افراد را نسبت به انتخاب خود دچار استیصال و تردید می‌کنند و نگاه مادی به فرزندان را آموزش می‌دهند اولین و بزرگ‌ترین آسیب را به تشکیل خانواده ایرانی و اسلامی می‌زنند. سوال اینجاست که به این معضل در کدام سازمان و نهاد فرهنگی به صورت جامعه شناختی پرداخته شده است؟

وی همچنین درباره‌ فاصله گرفتن دختر از جایگاه اسلام توضیح داد: جایگاه دختر و حضرت معصومه (س) در اسلام بسیار مقدس است. جایگاه دختر در همه ادیان الهی ارزشمند است، اما اینکه چرا جامعه ایرانی از جایگاهی که اسلام برای دختر تبیین کرده باید بگویم که جامعه‌ای که همه چیز مردم درگیر اقتصاد خرد خانواده یعنی تامین نیاز‌های ابتدایی و فیزیولوژیک نظیر خوراک، پوشاک و نیاز جنسی است نگه داشته شده است، طبیعتا هیچ دختر و پسری به بالاتر از این، امکان فکر کردن ندارند. برای همین فساد و فحشاء در جامعه به وجود آمده و رشد کرده است. فقر فرهنگی، اقتصاد نابسامان و نگاه ضعیف به دختران باعث ایجاد چنین وضعی شده است. برای همین است که می‌گویم اختصاص دادن و نام گذاری تنها یک روز به نام دختران خیانت محض در فرهنگ ایرانی اسلامی است و به اعتقاد من هر روزمان باید روز دختر باشد.

 

انتهای پیام/

منبع:yjc.ir

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها