🌟 استانها

بهره برداری و آغاز ساخت دو نیروگاه برق در هرمزگان؛ فردا

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از هرمزگان، فریدون همتی استاندار هرمزگان گفت: نیروگاه هنگام، به عنوان نخستین نیروگاه کلاس اف دولتی ایران، از نوع سیکل‌ترکیبی با ظرفیت ۹۰۶ مگاوات دارای دو واحد گازی ۳۰۷ مگاواتی و یک واحد بخار ۲۹۲ مگاواتی است که فردا پنج شنبه همزمان با هفته دهم پویش «هر هفته الف ب ایران» وزارت نیرو، با حضور تصویری رئیس جمهور به بهره برداری می رسد.

فریدون همتی افزود: واحد دوم گازی این نیروگاه تا شهریور امسال و واحد بخار آن سال آینده به بهره برداری می‌رسد.


بیشتر بخوانید

  • توسعه نیروگاه‌های برق هرمزگان به همت متخصصان داخلی

نیروگاه کلاس اف، بروزترین نیروگاه تولید برق است که با تولید برق بالا ضریب تبدیل سوخت به انرژی در حدود ۵۸ درصد دارد.

استاندار هرمزگان افزود: سوخت اصلی این نیروگاه که در ۱۰ کیلومتری غرب بندرعباس واقع شده است، گاز طبیعی و سوخت دوم آن گازوییل است.

او گفت: این نیروگاه دارای دو مخزن به ظرفیت هر کدام ۲۰ هزار متر مکعب است.

استاندار هرمزگان افزود: میزان سرمایه گذاری این طرح حدود ۳۵۵ میلیون یورو و ۷۰۰ میلیارد ریال است که شرکت تولید نیروی برق حرارتی تامین کرده است.

همتی گفت: بهبود پایداری شبکه برق در مناطق جنوبی و مرکزی کشور، انتقال دانش فنی ساخت توربین نیروگاه‌های کلاس اف، ساخت داخلی تجهیزات نیروگاه‌های سیکل‌ترکیبی، بازدهی بالا، اشتغال‌زایی، استفاده از قابلیت‌های پیمانکاران و سازندگان تجهیزات و مشاوران داخلی و عمر مفید طولانی نیروگاه از اهداف و مزیت‌های اجرای این طرح است.

استاندار هرمزگان افزود: همچنین فردا ساخت نیروگاه بخار ۱۴۰۰ مگاواتی سیریک در شرق استان نیز به صورت ویدیو کنفرانس با دستور رئیس‌جمهورآغاز می‌شود.

همتی گفت: این نیروگاه در زمینی به مساحت ۱۹۹ هکتار با همکاری شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی و شرکت پاورماشینز روسیه ساخته می‌شود.

استاندار هرمزگان افزود: این نیروگاه دارای چهار واحد بخار ۳۵۰ مگاواتی است و بویلر (دیگ بخار) نیروگاه از نوع Super Critical یکبار گذر با سوخت اصلی گاز است.

همتی گفت: تامین آب مورد نیاز نیروگاه از دریا است که برای تامین آب مصرفی، آب شیرین کن با ظرفیت خروجی ۲۱۰ مترمکعب در ساعت ساخته می‌شود.

استاندار هرمزگان افزود: قرارداد ساخت این نیروگاه یک میلیارد و ۴۰۶ میلیون یورو است که از محل وام اعتباری صادراتی دولت فدراسیون روسیه به دولت جمهوری اسلامی ایران در دستور کار شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی قرار گرفت.

او گفت: مدت زمان قرارداد تا تحویل دائمی نیروگاه ۶۷ ماه در نظر گرفته شده که اولین واحد این نیروگاه ۴۱ ماه پس از شروع قرارداد وارد مدار شبکه برق کشور می‌شود.

همتی گفت: تحقق سیاست‌های صنعت برق کشور به منظور استفاده بهینه از سوخت مصرفی نیروگاه‌ها و افزایش راندمان تولید، تامین برقی پایدار برای عرضه به شبکه سراسری، صادرات برق به کشور‌های همسایه و توسعه سواحل مکران، از اهداف ساخت این نیروگاه است.

انتهای خبر / ز

منبع:yjc.ir

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها