ستاد اقتصادی دولت باید هر چه زودتر به بازار کاغذ ورود کند

به گزارش حوزه ادبیات  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محسن جوادی در پاسخ به این پرسش مبنی بر اینکه کاغذ کم و گران است، بنابراین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این زمینه چه اقداماتی داشته و چه اقداماتی می‌خواهد داشته باشد، گفت: در سال ۱۳۹۸ که اوج تحریم‌ها بود، دولت جمهوری اسلامی با تخصیص ارز دولتی برای کاغذ تحریر و مطبوعات نیاز‌های نشر کشور و مطبوعات را به صورت حداقلی تامین کرد. همین موضوع موجب ثبات نسبی در قیمت کاغذ در بازار آزاد هم بود. حتی به رغم عدم تخصیص ارز در سال ۹۹ باز از موجودی کاغذ‌های سال ۹۸ بازار کاغذ تا نیمه دوم سال ۹۹ از ثبات نسبی برخوردار بود، اما با توجه به اینکه دولت در سال ۹۹ تصمیم گرفت به دلیل کمبود ارز، تخصیص ارز دولتی به کالا‌های مصرفی را به کم‌تر از نصف نقلیل دهد، کاغذ هم از شمول ارز دولتی خارج و از گروه کالائی اول بیرون رفت.

این موضع علاوه بر مشکلاتی که برای سال ۹۹ و ۱۴۰۰ ایجاد می‌کرد در خصوص ترخیص کاغذ‌های وارادتی با ارز دولتی ۹۸ هم که در بهار سال ۹۹ وارد کشور شدند، مشکلات زیادی ایجاد کرد.

پیگیری‌های متوالی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی مشکل ترخیص کاغذ‌های قبلی را حل کرد به طوریکه بخشی از همان کاغذ‌ها در حال حاضر در دست توزیع است.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با درک دشواری موضوع و نگرانی از کمبود کاغذ برای نشر و مطبوعات در نیمه دوم ۹۹ و در ۱۴۰۰، در چندین مرحله موضوع را به مسئولان مربوطه منتقل و دلایل نگرانی خود را بازگو کرد.

این نامه نگاری‌ها به معاون اول محترم رئیس جمهور، معاون اقتصادی رئیس جمهور و بالاخره به شخص ریاست محترم جمهوری صورت گرفت.

موضوع اصلی این نامه‌ها انتقال دغدغه‌های صنوف محترم نشر و مطبوعات و درخواست تامین ارز در حد اقل مقدار ممکن بود.پی نوشت بسیار همدلانه رئیس محترم جمهوری در ذیل نامه اخیر وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی مایه دلگرمی شد. ایشان تاکید کردند که در خصوص درخواست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اقدام صورت گیرد تا نگرانی از کمبود کاغذ در سال ۱۴۰۰ مرتفع شود.

پس از این نامه نگاری‌ها و پیگیری‌های مجدانه چه اقداماتی صورت گرفت؟

متاسفانه تغییر وزرای صمت و از طرف دیگر استناد مدیران مربوطه در آن وزارتخانه به مصوبه قبلی که کاغذ را از گروه کالائی مشمول ارز دولتی خارج کرده است، موجب بی نتیجه ماندن اقدامات ما شد. پی گیری‌های متعدد برای یافتن راه حلی برای اجرای دستور ریاست جمهوری به این انجامید که موضوع تغییر گروه کالائی کاغذ در ستاد اقتصادی دولت مطرح و تصویب شود تا راه برای تامین ارز باقیمانده ۹۸ یا تامین ارز جدید برای سال ۱۴۰۰ فراهم شود.

من در جریان پی گیری‌های کتبی و شفاهی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی هستم، اما هنوز موضوع حل نشده است و ظاهرا قرار است در ستاد اقتصادی دولت درباره آن تصمیم گیری شود. به نظر من ستاد اقتصادی دولت باید هر چه زودتر در این خصوص مساعدت کند تا در بازار کاغذ که در اوج تحریم‌ها در قیاس با کالا‌های مشابه که از ارز دولتی استفاده می‌کردند، ثبات نسبی داشت و نیاز‌های نشر و مطبوعات را در حد اقل تامین کرد، دچار آشفتگی نشود.

این وزارتخانه البته با درک شرائط دشوار دولت، به صورت واقع بینانه و صرفا در حد نیاز واقعی نشر و مطبوعات برای سال جاری درخواست تخصیص ارز در حد ۵۰ درصد سال ۹۸ را ارائه داد که به رغم دستور ریاست جمهوری که اتفاقا در آن ایشان هم از بابت کمبود کاغذ اظهار نگرانی کرده و خواستار حل مساله شده‌اند، اقدام جدی صورت نگرفته است.

در این زمینه چه باید کرد؟

به نظر می‌رسد مجموعه وزیر و مدیران صمت و نیز اعضای ستاد اقتصادی دولت باید هر چه زودتر شرائط قانونی استفاده از ارز باقیمانده ۹۸ را فراهم کند تا بانک مرکزی اعتبار مربوطه را تامین و تخصیص دهد.

البته ما به رغم نگرانی از بابت کمبود کاغذ که جدی است سعی می‌کنیم تا علاوه بر پی گیری تامین ارز سال جاری برای کاغذ، با تشویق وارد کنندگان به استفاده از ارز نیمایی این بازار را مدیدریت کرده، نیاز نشر و مطبوعات را بر آورده کنیم.

ما بدون آنکه بخواهیم در این مسیر کمبود را به گردن این و آن بیندازیم سعی کردیم در یک روال قانونی و با درک شرایط اقتصادی و اجتماعی، درخواست خود را مبنی بر تامین ارز کاغذ پی گیری کنیم.

انتهای پیام/

منبع:yjc.ir

اشتراک با دوستان: اشتراک تلگرام تلگرام اشتراک واتس اپ واتساپ

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها