اختصاص ۸ هزار میلیارد ریال برای جبران آسیب خشکسالی به عشایر

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از سمنان، شاهپور علایی مقدم رییس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به برنامه‌های مختلف سازمان امور عشایر ایران در حمایت از عشایر در برابر خشکسالی، گفت : خرید تضمینی یک میلیون راس دام عشایر از هفدهم خرداد برای استان‌های گروه یک خشکسالی به ازای هر کیلوگرم ۴۵۰ هزار ریال آغاز شد.

او ادامه داد: دیگر حمایت سازمان امور عشایر ایران تامین چهار هزار میلیارد ریال تسهیلات کم‌بهره بود تا بتوان برای تامین علوفه در جلوگیری از تنش آب آشامیدنی و آب دام عشایر اقدام کرد.

علایی مقدم افزود: ۲ هزار میلیارد ریال بلاعوض برای تامین یارانه و ۲ هزار میلیارد ریال برای تامین آب آشامیدنی عشایر نیز امسال برای حمایت از عشایر در برابر آسیب‌های خشکسالی درنظرگرفته شد.

او گفت: استمهال وام‌های عشایر مرتبط با آسیب‌های خشکسالی ماده ۱۰ و ۱۲ از دیگر اقدام‌ها بود تا عشایر با آسودگی خاطر بیشتری به تولید اقدام کنند.

رییس سازمان امور عشایر ایران تاکید کرد: امسال در کشور سه هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال پروژه زیربنایی در حوزه آب در بخش عشایری اجرا می‌شود که ۹۲ میلیارد ریال از این مبلغ ویژه استان سمنان است.

او ادامه داد: امسال برای کمک به عشایر به خاطر مسئله خشکسالی، علوفه مدت‌دار از طریق ارایه تسهیلات به تعاونی‌ها و با تامین علوفه از سوی آنان، به عشایر در قبال بازپرداخت پنج ماهه تحویل می‌شود.

او با تاکید بر اینکه تولید دام عشایر در کشور کاهش نداشته است یادآور شد: از سال ۱۳۹۶ با آغاز طرح ملی زنجیره تولید گوشت قرمز عشایر، تولید گوشت قرمز از ۱۶۲ هزارتن به ۲۰۰ هزار تن رسید و رکورد ۲۰۰ هزارتن در بهمن ۹۹ ثبت شد.

علایی مقدم گفت: افزایش تولید گوشت قرمز عشایر از محل روش‌های اصلاح تغذیه و اصلاح نژاد، انتقال یافته‌های تحقیقاتی به عشایر، کاهش مصرف علوفه و پشتیبانی با تسهیلات کم‌بهره محقق شد.

رییس سازمان امویر عشایر ایران بیان کرد: ظرفیت تولید گوشت قرمز در عشایر تا ۳۰۰ هزارتن وجود دارد که تامین منابع حمایتی، استفاده بهینه از عوامل تولید و روش‌های اصلاحی، دوقلو و چند قلوزایی، و بهبود ضریب علوفه نسبت به دام زنده، از پیش‌شرط‌های افزایش تولید گوشت قرمز عشایر است.

علایی مقدم امروز نشست با تشکل‌های عشایری، دیدار با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه سمنان، دیدار با استاندار و بازدید از چند طرح اجرایی در استان سمنان را در برنامه دارد.

انتهای پیام /ح

منبع:yjc.ir

کلیپ قدم زدن تمساح در پیاده‌‌رو