قزاقستان با وجود تحریم ها، به همکاری‌های همه جانبه با ایران توجه دارد

به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از گرگان، مجید صمدزاده صابر سفیر ایران در قزاقستان در میزگرد تجاری قزاقستان و استان گلستان که امروز به مناسبت سالگرد استقلال قزاقستان در گرگان برگزار شد در ارتباط تصویری با این میزگرد گفت: ایران مسیر مناسبی برای صادرات غلات قزاقستان است و استان گلستان به سبب نزدیکی و توانمندی، می‌تواند نقش محوری در این مناسبات داشته باشد.

در این میزگرد، سرکنسول قزاقستان در گرگان، دیگر مدیران استان و فعالان اقتصادی و نمایندگان قزاق‌های مقیم گلستان نیز حضور داشتند.

حق شناس استاندار گلستان هم گفت: استان گلستان دارای ۷۰۰هزار هکتار اراضی کشاورزی و کشور قزاقستان از ۲۲۲میلیون هکتار اراضی کشاورزی برخوردار است ولذا محیط مناسبی برای کشت فراسرزمینی استان محسوب می‌شود.

هادی حق شناس افزود: حضور قزاق‌ها در گلستان از قدمتی بیش از ۷۰سال برخوردار است و اقوام در گلستان زندگی مسالمت آمیز دارند که این نشان از مهمان نوازی ایرانیان و گلستانی‌ها دارد.

او ادامه داد: پرواز گرگان به اکتائو و تداوم آن که تا کنون ۳پرواز موفقیت آمیز و با استقبال مناسب داشته، اصلاح ریل عریض در راه آهن ایران – ترکمنستان – قزاقستان که فرصتی بی نظیر برای حضور گلستان در تجارت زمینه کشور‌های عضو پیمان اوراسیا است، تفاهمنامه ۲۵ ساله ایران و چین با توجه به ۱۷۰۰ کیلومتر مرز مشترک قزاقستان با چین، اخذ مجوز بندر در گمیشان با محوریت ترانزیت غلات و چوب و ارتباط با بندر اکتائو، فرصت منطقه آزاد تجاری -صنعتی اینچه برون گلستان و از همه مهمتر فرصت بزرگ حضور قزاق‌های خونگرم در گلستان می‌تواند نقاط برجسته تعمیق روابط بین گلستان و جمهوری قزاقستان باشد.

آسخت اورازبای، سفیر جمهوری قزاقستان در ایران نیز به ظرفیت‌های مشترک گلستان با جمهوری قزاقستان اشاره و ابراز امیدواری کرد که روابط مناسب فرهنگی منجر به توسعه روابط اقتصادی شود.

انتهای پیام/ن/ق

منبع:yjc.ir

قفل کردن درب بدون داشتن کلید + فیلم