عملیات محلول پاشی هوایی، مبارزه با آفت جوانه خوار بلوط، در جنگل های زاگرس

هادی قاسمی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی در گفتگو با خبرنگار گروه استان هایباشگاه خبرنگاران جوان از ارومیه اظهار کرد: محلول پاشی هوایی، جهت مبارزه با آفت جوانه خوار بلوط جنگل‌های سردشت و پیرانشهر به وسعت ۳۰۰۰ هکتار،   با دو فروند هواپیمای محلول پاش، از فردا به مدت دو هفته اجراء می شود.

او افزود: مطمئنا” در بحث حفاظت و صیانت از جنگل ها، پیشگیری به موقع مهمتر از هر اقدامی دیگر است که خوشبختانه اداره کل منابع طبیعی استان با استفاده از خرد جمعی و تشکیل اتاق فکر برای رسیدن به این هدف گام برداشته و تیم علمی و پژوهشی نیز با تمام توان در خدمت عرصه‌های ملی و جنگلی در راستای این موضوع خواهد بود.

او خاطرنشان کرد: جنگل‌های استان که نقطه آغازین ناحیه رویشی جنگل‌های زاگرسی می‌باشد؛ از مهمترین گونه‌های نادر طبیعی است که به صورت طبیعی در سطح شهرستان‌های پیرانشهر و سردشت قرار دارد و باید با روش‌های علمی و تحقیقاتی از این گونه‌های ارزشمند طبیعی بصورت مطلوب و بهینه؛ حفاظت و صیانت کرد.

قاسمی افزود: در سال‌های گذشته بر اثر وجود برخی کمبود‌ها و مسائل طبیعی؛ درختان جنگلی استان در معرض خطر آفت جوانه خوار بلوط قرار گرفته بود که به دنبال این موضوع در سال‌های اخیر اداره کل منابع طبیعی استان با تامین اعتبارات لازم؛ محلول پاشی هوایی را انجام داد، که تا حدود زیادی از پیشرفت و توسعه این آفت جلوگیری شده است. ولی این اقدامات باید ادامه دار باشد و با استفاده از توان علمی و تحقیقاتی بیش از گذشته اقدامات خود را برای حفاظت از جنگل‌ها و مبارزه با آفت‌های موجود گسترش و توسعه دهیم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی افزود: جنگل‌های زاگرسی استان عمدتا”در شهرستان‌های پیرانشهر و سردشت واقع شده است که بالغ بر ۱۰۱ هزار هکتار می‌باشد. با توجه به اینکه یکی از وظایف ذاتی اداره کل منابع طبیعی حفاظت از جنگل‌ها می‌باشد؛ در این راستا درصدد هستیم تا با اجماع نظرات اساتید علمی؛ دانشگاهی و خرد جمعی راهکار‌های موثرتری را برای حفاظت از جنگل‌های این مناطق داشته باشیم.

گفتنی است محلول پاشی هوایی از سال ۱۳۹۳ در این منطقه آغاز شده است که امسال نیز در سطح ۳۰۰۰ هکتار از اراضی جنگلی زاگرس و با اعتبار ۲۰ میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی اجراء خواهد شد.

انتهای پیام/گ

منبع:yjc.ir

اشتراک با دوستان: اشتراک تلگرام تلگرام اشتراک واتس اپ واتساپ

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها