رویداد‌هایی در طبیعت که وارد کتاب‌های رکورد شدند

به گزارش حوزه میراث و گردشگری  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان  به نقل از لیست ورس، طبیعت همیشه رکورد هایی برای شکست دارد اما در این بین رویداد های منحصر به فردی نیز وجود دارند که شایسته هستند نام آن‌ها در یک لیست آورده شود.

بعضی از این موارد خیلی عجیب و غریب هستند. مثل مِه‌ای که هزاران نفر را در لندن کشت و پس لرزه‌های یک زلزله که برای یک قرن ایالت واشینگتن را می‌لرزاند. در زمینه آب و هوا نیز رویداد‌های عجیبی مثل دریاچه‌ها و باران‌های الکتریکی را می‌توان مثال زد که برای میلیون‌ها سال باقی مانند. در اینجا با چند مورد از این رویداد‌ها آَشنا شوید.

فانوس دریایی کاتاتومبو

در دوره استعمار آمریکا، مسافران از فانوس دریایی کاتاتومبو برای تشخیص و پیدا کردن مسیرشان استفاده می‌کردند. از این برج نور‌هایی به رنگ‌های سفید، آبی، بنفش و نارنجی متصاعد می‌شد که البته عامل آن رعد و برق‌ها بودند نه خود برج. فانوس دریایی کاتاتومبو نامی است که به منطقه‌ای در نزدیکی دریاچه ماراکایبو در ونزوئلا اطلاق می‌شود. سالانه حدود ۱.۲ میلیون رعد و برق در این مکان رخ می‌دهد که بیشترین تعداد در جهان است. گفته می‌شود در یک ساعت حدود ۲۸۰ صاعقه را در این مکان می‌توان دید.

دودی که برای شش ماه باقی ماند

زمانی که آتش سوزی سال ۲۰۲۰ استرالیا خاموش شد، حجم وسیعی از آسیب‌ها را به جای گذاشت. دانشمندان برای درک بهتر ماجرا آن را از زوایای مختلفی مورد بررسی قرار دادند و به چیزهای جالبی دست پیدا کردند. این آتش سوزی فراتر از انتظار هرکسی دود تولید کرد که از هر آتش سوزی جنگلی بیشتر بود. برای درک بهتر مقیاس باید گفت آخرین باری که این میزان از آلودگی تولید شده بود به فوران دومین آتش نشان بزرگ جهان در سال ۱۹۹۱ باز می‌گردد. دود آتش‌ها معمولا چند روز یا چند هفته در آسمان باقی می‌مانند، اما دود‌های این آتش سوزی تا ۶ ماه باقی ماند.

سردترین ابر

رویداد‌هایی در طبیعت که وارد کتاب‌های رکورد شدند
دانشمندان دوست دارند همه چیز را اندازه گیری کنند حتی دمای ابر‌ها را. در سال ۲۰۱۸ آن‌ها یک رکورد تازه پیدا کردند. سردترین ابر جهان که بر فراز اقیانوس آرام شناور بود. این ابر به اندازه‌ای سرد بود که ماهواره‌های آب و هوایی معمولی قادر به اندازه گیری دمای آن نبودند، اما یک اشعه مادون قرمز از اداره ملی اقیانوسی و جوی این کار را انجام داد. دمای این ابر که بخشی از یک طوفان بزرگ بود منفی ۱۶۷ فارنهایت (۱۱ درجه سلسیوس) براورد شد.

طولانی‌ترین پس لرزه‌ها

رویداد‌هایی در طبیعت که وارد کتاب‌های رکورد شدند
در سال ۱۸۷۲ یک زلزله عظیم مرکز ایالت واشینگتن را لرزاند. مرکز این زمین‌لرزه هیچگاه پیدا نشد و برای دهه‌ها برای دانشمندان سوال بود که چرا بعد از این اتفاقات، در شهر انتیات همچنان زمین لرزه‌هایی حس می‌شود. این موضوع برای بیش از یک قرن پیش است و کمتر کسی فکر می‌کرد که ممکن است این لرزش‌ها در واقع پس لرزه باشد. این پدیده در انتیات می‌تواند طولانی‌ترین پس لرزه جهان باشد.

بزرگترین طوفان جهان

رویداد‌هایی در طبیعت که وارد کتاب‌های رکورد شدند
طوفان تیپ نام آشنایی نیست، اما عنوان بزرگترین طوفان جهان را به خودش اختصاص داده است. این طوفان در اقیانوس آرام ایجاد و پس از مدتی به یک اَبَر طوفان تبدیل شد. خبر خوشحال کننده این بود که طوفان پیش از آنکه در اکتبر ۱۹۷۹ به ژاپن برسد کمی از قدرتش را از دست می‌دهد، اما خبر بد هم این بود هنوز برای ایجاد خرابی قدرت کافی را داشت. در این حادثه ۹۰ نفر کشته و صد‌ها نفر زخمی شدند. سیل به وجود آمده بر اثر این طوفان هم باعث خرابی ۲۰ هزار خانه شد.

حقیقت طوفان شن در پکن

رویداد‌هایی در طبیعت که وارد کتاب‌های رکورد شدند

در سال ۲۰۲۱، طوفان شنی که مربوط به بیایان گبی بود در مغولستان ایجاد شد. این طوفان شن عظیم باعث گم شدن ۳۴۱ نفر و دست کم کشته شدن ۶ نفر شد. این طوفان به پایتخت چین رسید و آسمان خراش‌های پکن را در خود فرو برد، اما رسانه‌ها اشتباه کردند. این یک طوفان شن نبود و در واقع طوفان گرد و غبار خاک بود. ممکن است فکر کنید که این دو تفاوتی ندارند، اما در واقعیت به دلیل اینکه گرد و غبار از شن کوچکتر هستند مدت بیشتری را هم روی هوا می‌مانند و در هنگام نفس کشیدن انسان به اعماق ریه‌ها می‌روند.

مِه قاتل لندن

رویداد‌هایی در طبیعت که وارد کتاب‌های رکورد شدند
لندن مکانی مه آلود است، اما در سال ۱۹۵۲ این مِه بر ضد خیلی‌ها شد. این ریزگرد که در ماه دسامبر به وجود آمد و برای ۵ روز باقی ماند، و بیش ۱۵۰ هزار نفر را راهی بیمارستان کرد. برای دهه‌ها داستان این مِه یک راز بود، اما در سال ۲۰۱۶ محققان اعلام کرد که مدارک کافی وجود دارد تا بگوییم این مه در واقع آلودگی ناشی از سوزاندن زغال سنگ بوده است. در آن زمان اعلام شد که ۴ هزار نفر بر اثر این مِه جانشان را از دست داده اند، اما در وقاع این رقم نزدیک ۱۲ هزار نفر بود.

انتهای پیام/

منبع:yjc.ir

اشتراک با دوستان: اشتراک تلگرام تلگرام اشتراک واتس اپ واتساپ

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها