مقایسه ارزش دلاری بورس تهران با کشورهای خاورمیانه – تجارت نیوز

به گزارش تجارت‌نیوز، مدتی است تحلیلگران برای محاسبه ارزش بازار سهام و تشخیص شکل‌گیری حباب در این بازار، از شاخصی با عنوان «ارزش دلاری» استفاده می‌کنند؛ فارغ از اینکه چنین محاسبه‌ای تا چه میزان گویای تمام واقعیت درباره بازار سهام است، اما می‌تواند معیاری برای مقایسه بورس ایران با بورس‌های جهان باشد.

ارزش دلاری بورس تهران

کدام کشور ارزشمندترین بورس خاورمیانه را دارد؟

روند نزولی بازار طی سال‌های اخیر در کنار نوسانات ارزی کشور، وضعیت بورس تهران را در میان بورس‌های خاورمیانه تا حدی تضعیف کرده است. یک بررسی تازه نشان می‌دهد بورس تهران از لحاظ ارزش دلاری، در میان بورس‌های خاورمیانه، در رتبه هفتم قرار گرفته است.

بر اساس این بررسی که اکوایران آن را منتشر کرده است، بورس عربستان توانسته با ارزش بیش از دو هزار و ۶۷۰ میلیارد دلار، خود را در جایگاه نخست ارزشمندترین بورس خاورمیانه از لحاظ ارزش دلاری قرار دهد که البته این موفقیت را مدیون غول نفتی خود یعنی شرکت «آرامکو» است.
تبلیغات توسط تجارت‌نیوز

یکتانت

در این میان بورس ابوظبی (امارات) با ارزش ۷۴۱ میلیارد دلار، در رتبه دوم قرار دارد که اگرچه جایگاه خوبی را کسب کرده است اما همچنان فاصله بسیار زیادی با بورس عربستان دارد.

پس از بورس ابوظبی، بورس تل‌آویو با ارزش ۲۱۶ میلیارد دلار در رتبه سوم قرار گرفته که آن هم با جایگاه بورس‌های اول و دوم خاورمیانه فاصله فاحشی دارد. از همین رتبه به بعد، ارزش دلاری بازارهای سهام کشورها رو به نزول دارد و فاصله زیادی را با دو بورس بزرگ عربستان و ابوظبی ترسیم می‌کنند.

بورس‌های با ارزش کمتر از ۲۰۰ میلیارد دلار

از رتبه چهارم به بعد، ارزش دلاری بازارهای سهام زیر ۲۰۰ میلیارد دلار قرار گرفته‌اند. بر این اساس چهار بورس قطر، استانبول، کویت و تهران، به ترتیب ۱۶۵ میلیارد دلار، ۱۵۲ میلیارد دلار، ۱۴۷ میلیارد دلار و و ۱۴۵ میلیارد دلار ارزش دارند.

بورس تهران در واقع آخرین بورس این جدول با ارزش بالاتر از ۱۰۰ میلیارد دلار است که در جایگاه هفتم بورس‌های خاورمیانه از لحاظ ارزش دلاری قرار دارد.

گفتنی است ارزش دلاری بورس تهران در سال ۹۸، درست زمانی که بازار سهام استارت رشد خود را زده و شاخص کل در محدوده ۴۰۰ هزار واحدی قرار گرفته بود، رقم ۱۱۵ میلیارد دلار را نشان می‌داد.

از این زمان تا مردادماه سال ۹۹ که شاخص کل در نقطه اوج قرار گرفت، تقویت جریان ورود پول حقیقی و ثبات نسبی قیمت دلار، ارزش دلاری بورس تهران را به ۳۵۶ میلیارد دلار رساند.

با این حال اما پس از ریزش تاریخی بورس در این سال و قرار گرفتن شاخص کل بورس در محدوده کمتر از یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد، ارزش دلاری بورس به زحمت در سطح ۲۰۰ میلیارد دلار حفظ می‌شد. در حال حاضر نیز با وجود گذر شاخص کل از سقف تاریخی، ارزش دلاری بورس تهران ۵۶.۶ درصد کمتر از ارزش دلاری بورس در اواسط تابستان ۹۹ است.

گزارش‌های بیشتر را در صفحه اخبار بورس بخوانید.

منبع:tejaratnews.com-تجارت نیوز

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها