خبرگزاری فارس – سودسازی شرکت‌ها عامل ارزندگی بازار سرمایه/ ۷ مانعی که اجازه رشد به بورس نمی‌دهد

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بازار سرمایه در هفته اول خردادماه روندی صعودی داشت، اما نتوانست سهامداران را متقاعد کند که این روند در هفته‌های آینده نیز تکرار خواهد شد.

با توجه به اینکه شرکت‌ها نقدینگی خوبی دارند و نسبت به بازارهای موازی، بازار سرمایه ارزندگی بسیار بالایی دارد و سیاست‌ها در حال حاضر به گونه‌ای است که نقدینگی به سمت بازار سرمایه هدایت شود، باید منتظر ماند و دید رشد بورس مجددا در چه زمانی رخ خواهد داد.

کارشناسان بازار سرمایه معتقدند، بورس روند رشد معقولی را از ابتدای سال طی کرده‌ است، اما زمانی که شاخص از مرز ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد گذر کرد، مازاد عرضه‌ها که ناشی از معامله‌گران کوتاه مدت و شناسایی سود سهامداران بزرگ بوده است، مواجه شد و به طور ناگهانی عرضه در بازار سرمایه بالا رفت و این امر منجر به سرخ‌پوشی بازار سرمایه و ریزش شاخص های عملکردی بورس شد.

* رفتارهای هیجانی عامل ریزش های شدید بورس

مجتبی دانشی، کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، گفت: وضعیت بورس در هفته اخیر متعادل شده‌ است، اما هنوز نتوانسته است تکلیف خود را با سهامداران کوتاه مدتی و نوسان گیران مشخص کند.

وی ادامه داد: در حال حاضر در فصل مجامع هستیم و شرکت‌ها از نظر سود نقدی دارای ارزندگی بالایی هستند و گزارش‌های ۱۲ ماهه شرکت‌ها، مربوط به سال ۱۴۰۱ در حال انتشار است و در نتیجه شرکت‌ها در وضعیت مطلوبی هستند؛ اما مشکلات و موانعی که از گذشته پیش روی بازار سرمایه بوده‌، همچنان وجود دارد.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان برخی موانع موجود بر سر راه رشد بورس افزود: بحث قیمت‌گذاری دستوری، نوسان زیاد ارز، ارز نیمایی و نرخ بهره بالا، مشکلات مزمن و دائمی بازار سرمایه هستند که از بیرون به این بازار تحمیل می شود و در درون بازار سرمایه نیز با مشکل عمیق نبودن بازار، کوچک بودن بازارگردان‌ها و نوسان گیری حقوقی ها مواجه هستیم.

دانشی تاکید کرد: این فرهنگ‌سازی که افراد حقیقی از طریق صندوق‌ها و با استفاده از مشاوران وارد بازار سرمایه شوند، می‌تواند به ثبات بازار سرمایه منجر شود. سهامداران در بورس بسیار هیجانی و احساسی عمل می‌کنند و صف های فروش حالت سرایت دارند و با یک اصلاح روند ساده ممکن است شاهد افت چشمگیری در بازار سرمایه باشیم.

* رشد ۱.۱ درصدی شاخص کل بورس

در هفته اخیر، شاخص کل بورس تهران در روز شنبه ریزش ۲۳ هزار و ۳۵۱ واحدی داشت. اما روز یکشنبه روز شروع روند صعودی بازار بود و این شاخص ۴ هزار و ۷۲۰ واحد صعود کرد.  در روز دوشنبه شاخص رشد ۱۵ هزار و ۸۰۱ واحدی داشت و روز سه‌شنبه ۱۲ هزار و ۲۹۳ واحد رشد کرد. در آخرین روز معاملاتی هفته روند صعودی شاخص کل برای چهارمین روز تداوم داشت و ۱۵ هزار و ۱۶۸ واحد افزایش یافت.

شاخص کل در آخرین روز کاری هفته به رقم ۲ میلیون و ۳۴۵ هزار و ۹۶۷ واحد رسید و نسبت به آخرین روز معاملاتی هفته قبل ۲۴ هزار و ۶۳۱ واحد بالا‌تر ایستاد و بازدهی هفته شاخص بورس مثبت ۱.۱ درصد شد.

* بازدهی ۳.۶ درصدی شاخص کل هم‌وزن

در هفته اول خردادماه، شاخص کل هم‌وزن در روز شنبه افت چهار هزار و ۱۱۴ واحدی داشت و روز یکشنبه تغییر مسیر داد و رشد سه هزار و ۸۳ واحد را تجربه کرد. این شاخص روز دوشنبه ۱۲ هزار و ۷۹۸ واحد افزایش یافت و در روز سه‌شنبه نیز ۱۴ هزار و ۲۸۷ واحد رشد کرد و در آخرین روز معاملاتی هفته نیز هزار و ۷۶۵ واحد بالاتر ایستاد.

شاخص کل هم‌وزن در پایان هفته نسبت به هفته پیشین ۲۷ هزار و ۸۱۸ واحد بالا‌تر ایستاد و بازدهی مثبت ۳.۶۴ درصدی را ثبت کرد و در پایان هفته در سطح ۸۹۲ هزار و ۹۰۵ واحدی قرار گرفت.

* افت ارزش کل معاملات و معاملات خرد بازار سهام

در این هفته، میانگین ارزش معاملات بازار سهام ۵۹ هزار و ۴۴۳ میلیارد تومان بود که ۵ درصد کمتر از هفته پایانی اردیبهشت ماه بود.

میانگین ارزش معاملات خرد بورس نیز ۱۲ هزار و ۶۰۷ میلیارد تومان بود که نسبت به رقم ۱۴ هزار و ۳۶۴ میلیاردی هفته پیشین، کاهش ۱۲ درصدی داشته است.

* ورود و خروج پرنوسان سرمایه حقیقی

در مجموع هفته اخیر شاهد ورود پول حقیقی به بازار بودیم. روز شنبه ۸۳۵ میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. اما روز یکشنبه ۱۰۲ میلیارد تومان پول حقیقی وارد بورس شد.

در روز دوشنبه نیز هزار و ۶۶ پول حقیقی وارد بازار سهام شد و در روز سه‌شنبه ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار ۲۴۱ میلیارد تومان بود. روز چهارشنبه ۱۱۸ میلیارد تومان پول حقیقی از بازار خارج شد.

در مجموع کل هفته ۴۵۶ میلیارد تومان پول حقیقی به بورس وارد شد و میانگین روزانه ورود پول حقیقی ۹۱ میلیارد تومان بود.

پایان پیام/


منبع:farsnews.ir-خبرگزاری فارس

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها