نرخ تورم اردیبهشت ماه به ۴۹.۱ درصد رسید – تجارت نیوز

به گزارش تجارت‌نیوز، احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد و سخنگوی اقتصادی دولت،  اعلام کرده بود که تورم در اردیبهشت ماه نسبت به فروردین ماه با کاهش یک درصدی مواجه شده است. این در حالی است که در ماه‌های اخیر، تورم اعلام شده از سوی مرکز آمار و بانک مرکزی با تفاوت‌های چشمگیر همراه بوده، اما بر اساس اینکه دولت در روزهای گذشته اعلام کرده که از تورم اعلامی از سوی مرکز آمار تبعیت می‌کند، می‌توان چنین برداشت کرد که معیار خاندوزی از کاهش یک درصدی تورم در اردیبهشت ماه، تورم رسمی بانک مرکزی بوده است.

تورم نقطه به نقطه خانوارهای کشور

منظور از تورم نقطه به نقطه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل است. در اردیبهشت ماه ١٤٠٢ تورم نقطه به نقطه خانوارهای کشور، ٥٤,٦ درصد بوده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین، ٥٤.٦ درصد بیشتر از اردیبهشت ماه ١٤٠١ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌­اند. تورم نقطه به نقطه اردیبهشت ماه ١٤٠٢ در مقایسه با ماه قبل، ٠,٩ واحد درصد کاهش یافته است که محاسبات قبلی تجارت نیوز با این گزارش از مرکز آمار مطابقت دارد.

تورم ماهانه خانوارهای کشور

منظور از تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل است. در اردیبهشت ماه ١٤٠٢ تورم ماهانه خانوارهای کشور برابر ٢,٨ درصد بوده است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات»، ٢.٦ درصد و برای گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات»، ٢.٨ درصد بوده است.

نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است. در اردیبهشت ماه ١٤٠٢ نرخ تورم سالانه برای خانوارهای کشور به ٤٩,١ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ١,٥ واحد درصد افزایش یافته است.

در همین حال، نگاهی دقیق‌تر به آمار نرخ تورم در اردیبهشت ۱۴۰۲ به تفکیک ۳۱ استان کشور حاکی از آن است که استان تهران با نرخ تورم ۴۴.۴ درصد پایین‌ترین میزان تورم و استان یزد با ۵۹.۱ درصد بالاترین میزان تورم را ثبت کرده است.
تبلیغات توسط تجارت‌نیوز

یکتانت

منبع:tejaratnews.com-تجارت نیوز

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها