مبادلات تجاری روسیه و چین در سال ۲۰۲۳ رکورد می‌زند – تجارت نیوز

به گزارش تجارت‌نیوز، با افزایش انزوای چین از غرب، میخائیل میشوتسین، نخست وزیر روسیه در سفر خود به این کشور، پیش‌بینی کرد که مبادلات پکن و مسکو در سال ۲۰۲۳ به رکورد ۲۰۰ میلیارد دلاری خواهد رسید.‌

تحریم‌های بی‌سابقه غرب علیه روسیه پس از شروع جنگ در اوکراین، به این کشور آسیب زده و راه آن را به اکثر اقتصادهای جهان بسته است. اما چین که اعلام کرده دوستی‌اش با همسایه شمالی خود هیچ حدومرزی ندارد، به کرملین یک شریان حیاتی بخشیده و اثرات رانده شدن آن سیستم مالی جهانی را مقداری التیام داده است.

به نقل از خبرگزاری سی‌ان‌ان، سال گذشته تجارت دوجانبه این دو کشور ۳۰ درصد افزایش پیدا کرد و به ۱۹۰ میلیارد دلار رسید. بخش عمده این تجارت خرید انرژی روسیه توسط چین بود. بر اساس گزارشات گمرکی چین، در چهار ماهه ابتدایی امسال نیز رشد تجارت پکن و مسکو به ۴۱ درصد رسید.
تبلیغات توسط تجارت‌نیوز

یکتانت

بر اساس گزارش گلوبال تایمز، یکی از خبرگزاری‌های دولتی چین، میشوستین روز سه‌شنبه در سخنرانی خود در مجمع تجارت چین-روسیه در شانگهای گفت: «باور دارم که ما می‌توانیم به اهدافی که توسط رهبران دو کشور تعیین شده‌اند دست یابیم و مجموع تجارت خود را به ۲۰۰ میلیون دلار برسانیم». رسیدن به این رکورد در سال ۲۰۲۳، یک سال پیش از موعد مقرر در برنامه تعیین شده توسط ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و شی جین‌پینگ، رهبر چین در سال ۲۰۱۹ خواهد بود.

روز چهارشنبه، لی کیانگ، نخست وزیر چین در پکن با میشوستین دیدار کرد و گفت که این کشور قصد دارد همکاری عملگرایانه خود را با روسیه در زمینه‌های مختلفی افزایش دهد و آن را به سطح جدیدی برساند.

در همین حین، میشوستین گفت که دولت‌ها به صورت هماهنگ تلاش می‌کنند تا توافقات جلسه ماه مارس میان شی جین‌پینگ و ولادیمیر پوتین را در بهترین سطح خود اجرا کنند. نخست وزیر چین همچنین تاکید کرد که روابط این دو کشور به شکل بی‌سابقه‌ای در سطح بالایی قرار دارد و احترام متقابلی برای منافع هر دو کشور در این روابط وجود دارد.

روسیه؛ تامین‌کننده اول چین

قرار بر این بود که میشوستین امروز چهارشنبه با شی نیز دیداری داشته باشد. بر اساس گفته‌های مقامات گمرک چین از ماه فوریه ۲۰۲۳، روسیه جایگاه عربستان سعودی را به‌عنوان بزرگترین تامین‌کننده نفت چین گرفته است.

دو کشور همچنین برنامه‌ریزی کرده‌اند که خط لوله Power-of-Siberia 2 را بسازند تا گاز روسیه بیشتر از طریق مغولستان به چین انتقال یابد. این پروژه هنوز نهایی نشده است اما پوتین در ماه مارس گفت که سه کشور تمام توافقات مربوط به اتمام خط لوله را تکمیل کرده‌اند و روسیه تا سال ۲۰۳۰ حداقل ۹۸ میلیارد متر مکعب گاز به چین تحویل خواهد داد.

گلوبال تایمز به نقل از الکساندر نوواک، معاون نخست وزیر روسیه گزارش داد که امسال صادرات انرژی روسیه به چین می‌تواند تا ۴۰ درصد افزایش پیدا کند.

رسیدن مبادلات چین و روسیه به سطح ۲۰۰ میلیارد دلار همچنین به این معنی است که پکن محصولات کشاورزی بیشتری نیز از روسیه خریداری می‌کند و شرکت‌های چینی خودروهای بیشتری در این کشور تولید می‌کنند.

میشوستین گفت که دو کشور همکاری‌های مالی را نیز افزایش خواهند داد. آندری کوستین، مدیرعامل بانک دولتی VTB روسیه، در این مجمع گفت که بانک مرکزی روسیه مدتی است در حال ذخیره کردن یوان بوده و ارزهای یوان و روبل را برای بیش از ۷۰ درصد از تجارت دو کشور آماده کرده است.

منبع:tejaratnews.com-تجارت نیوز

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها