تسهیل شرکت در افزایش سرمایه شرکتها برای سهامداران خرد با الکترونیکی شدن حق تقدم- اخبار بازار سهام | بورس – اخبار اقتصادی تسنیم | Tasnim | خبرگزاری تسنیم | Tasnim

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، وحید روشن قلب، مدیر نظارت بر بازار اولیه بورس با اشاره به اقدام جدید سازمان بورس در خصوص صدور گواهینامه الکترونیکی حق تقدمها، گفت: پیرو اختیار قانونی که در برنامه توسعه ششم به سازمان بورس ابلاغ شده بود، استفاده از حق تقدم ها باید از حالت سنتی و پستی به صورت الکترونیک تغییر شکل می داد. اگر چه دستور العمل ها در این خصوص در بهمن ماه سال گذشته بر سامانه کدال منتشر شده است اما لازم است تا سهامداران در جریان تغییرات و رویه ی جدید قرار گیرند.
روشن قلب افزود: طبق رویه قبلی، برای استفاده از ظرفیت حق تقدم خرید سهام، شرکت ها باید برای کلیه سهامداران برگه های حق تقدم را پست میکردند و سهامداران در صورتی که قصد شرکت در افزایش سرمایه را داشتند نسبت به تکمیل ان مدارک اقدام می کردند. همچنین اگر سهامداران مطالباتی از شرکت ها داشته باشند و اگر موظف بودند مبالغی را در خصوص ارزش اسمی سهام که به ان ها تعلق گرفته، واریز کنند باید به بانک مراجعه می کردند و مدارک واریز وجوه را برای شرکت پست می کردند.

روند قبلی شرکت در افزایش سرمایه و استفاده از حق تقدم ها بسیار زمان بر بود

مدیر نظارت بر بازار اولیه بورس با اشاره به مشکلات فرایند قبلی و شرکت در افزایش سرمایه و استفاده از حق تقدم ها گفت: فرایند قبلی، علاوه بر اینکه بسیار برای شرکت ها هزینه داشت، از طرفی به این دلیل که شرکت ها اطلاعات کاملی از محل پستی سهامداران نداشتند و تعداد سهامداران بسیار زیاد بود و بعضا اشتباهاتی پیش می امد، باعث ایجاد مشکلات بسیاری شده بود. از ان طرف رجوع سهامداران به بانک و مشکلاتی از این قبیل بسیار زمان بر و طولانی میشد. همچنین در این رفت و برگشت ها در خیلی از موارد مدارک به دست سهامداران نمی رسید و از ان طرف نیز مدارک سهامداران در خیلی از موارد به دست شرکت ها نمی رسید.

روشن قلب افزود: در رویه جدید و طبق دستورالعمل سازمان، سهامداران برای مشارکت در افزایش سرمایه به یک سامانه مرجع مراجعه می کنند و از این طریق نسبت به شرکت در افزایش سرمایه اقدام می کنند. وقتی سهامداران به سامانه شرکت سپرده گذاری مرکزی مراجعه می کنند، در انجا به وضوح میزان مطالبات خود را از شرکت ها مشاهده می کنند و این امکان وجود دارد که با تایید سهامدار نسبت به اخذ مطالبات خود از شرکت ها و همچنین برای شرکت در افزایش سرمایه اقدام کنند.
وی ادامه داد: اگر این مطالبات کمتر بود در همان جا می توانند ما بقی مبلغ مورد نیاز را از طریق درگاه پرداخت الکترونیکی، پرداخت کند. گفتنی است بلافاصله پس از پایان مهلت استفاده از حق تقدم ها، شرکت ها می توانند امار مشارکت سهامداران در افزایش سرمایه را اعلام کنند.
روشن قلب اضافه کرد: مشخصا در این روش اشتباهاتی که سابقا در بررسی اطلاعات به صورت دستی پیش می امد دیگر اتفاق نخواهد افتاد و در دوره جمع بندی اطلاعات صرفه جویی زمانی قابل توجهی خواهد شد.

مزیت سجامی ها در استفاده از حق تقدم ها و شرکت در افزایش سرمایه

این فرایند در حال حاضر برای سهامداران سجامی قابل اجرا است و فعلا تصمیم بر این است که سهامداران سجامی نشده از همان رویه سابق استفاده کنند. گفتنی است بلافاصله پس از اینکه سهامداران سجامی شوند، می توانند از فرایند جدید استفاده کنند. لازم به ذکر است در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد سهامداران سجامی شده اند و سهامداران کمی هستند که امکان استفاده از روش جدید را ندارند.
وی ادامه داد: ارسال اطلاعات در رویه سابق به صورت پستی بود بنابراین در قانون تجارت دوره ۶۰ روزه را برای شرکت در افزایش سرمایه و استفاده از حق تقدم ها تعیین کرده بود، اما در فرایند جدید طبیعتا نیاز به این میزان زمان نیست و مجلس می تواند در این خصوص دست به اصلاح قانون بزند و مهلت ۶۰ روزه کوتاه شود.بنابراین افزایش سرمایه از محل اورذه نقدی و مطالبات کوتاه خواهد شد.
همچنین با توجه به اینکه برخی سهامداران ممکن است تعداد سهام کمی داشته باشند و حق تقدم کمی به آن ها تعلق گیرد، طبق رویه قبلی چندان به صرفه نبود، که در افزایش سرمایه و استفاده از حق تقدم ها اقدام کنند، اما هم اکنون با توجه به الکترونیک شدن شرکت در افزایش سرمایه برای سهام داران خرد جذاب تر خواهد شد و این اقدام می تواند میزان شرکت سهامداران خرد در افزایش سرمایه شرکت ها را افزایش دهد.

این مقام مسئول عنوان داشت: مزیت دیگر این سامانه جامعیت ان است که دیگر نیاز نیست برای هر افزایش سرمایه، به سامانه های مختلف مراجعه شود و همگی به صورت متمرکز و یکپارچه از طریق همین سامانه انحام خواهد شد. همچنین گفتنی است اطلاع رسانی افزایش سرمایه شرکت ها از طریق همین سامانه و از طریق پیامک برای سهامداران انجام می شود.

انتهای پیام/

منبع:tasnimnews.com

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها