پیش‌بینی قیمت مس در سال ۱۴۰۲ – تجارت نیوز

به گزارش تجارت‌نیوز، پیش‌بینی می‌شود قیمت مس پس از یک سیر کاهشی در سال ۱۴۰۱، سال جدید افزایشی باشد. در این گزارش قیمت مس در سال گذشته بررسی می‌شود.

نمودار زیر برگرفته از وب‌سایت بورس فلزات لندن است و افت و خیز قیمت مس را در طول سال ۱۴۰۱ نشان می‌دهد.

جریان کاهشی در سال۱۴۰۱

قیمت مس در بورس فلزات لندن در ابتدای سال ۱۴۰۱ بیشتر از ۱۰ هزار دلار در هر تن ثبت شده بود. با این حال در ادامه سال، فلز سرخ دیگر این نرخ را تجربه نکرد و  قیمت آن جریان کاهشی به خود گرفت.

چنانچه نمودار نمایش می‌دهد سیر کاهشی قیمت مس در تیرماه سال گذشته به پایین‌ترین رقم در کل سال سقوط کرد. در ادامه سال اما قیمت این فلز اندک اندک افزایش یافت و در اوایل بهمن‌ماه تا نزدیک ۹۵۰۰ دلار در تن هم پیش رفت و در نهایت سال ۱۴۰۱ را در محدوده ۸۵۰۰ دلار به پایان رساند.

قیمت‌های یادشده مربوط به بهای مس در بورس فلزات لندن است و از آنجا که قیمت پایه مس کاتد در ایران حاصل میانگین هفتگی قیمت مس کاتد در بورس فلزات لندن ضرب در میانگین نرخ دلار خرید و فروش هفتگی نیما در ۱.۱ است، قیمت‌های یادشده همواره بر نرخ‌گذاری مس در کشور هم تاثیرگذار بوده است.

آنچه بیش از هر عاملی در سالی که رو به پایان است بر قیمت جهانی مس تاثیر گذاشت، تقاضای چین بود. اقتصاد این کشور در جایگاه بزرگ‌ترین مصرف‌کننده فلز سرخ در سال ۲۰۲۲ میلادی در رکود به سر می‌برد. در پی این رکود تقاضای چین برای مس پایین آمد و قیمت آن کاهش یافت.

قیمت مس

گشایش اقتصادی چین و افزایش قیمت مس

در اواخر سال ۱۴۰۱، چین عوامل رکود را برچید. محدودیت‌های ناشی از هدفگذاری برای رسیدن به شمار صفر مبتلایان به کووید۱۹ برداشته شد و رشد اقتصادی چین پس از توقفی که در سال ۲۰۲۲ داشت بار دیگر به حرکت افتاد.

ساخت و ساز چین از جمله صنایع متاثر از رکود اقتصادی بود که حالا پس از گشایش‌ها جان دوباره‌ای می‌گیرد. این موضوع می‌تواند تقاضا برای مس را افزایش دهد و به رشد قیمت مس در سال جاری منجر شود.

تولید خودروهای برقی، روی‌آوری به انرژی‌های تجدیدپذیر و گرایش چین به تولید فولاد سبز از دیگر عواملی است که زمینه افزایش تقاضای مس را از سوی این کشور فراهم می‌آورد.

با این حال برای تجربه افزایش قیمت مس باید تا اواسط سال ۲۰۲۳ میلادی صبر کرد. بنا بر پیش‌بینی گلدمن‌ساکس میانگین قیمت مس در طول سال ۲۰۲۳، ۹۷۵۰ دلار در تن خواهد بود و در ۲۰۲۴ تا ۱۲۰۰۰ دلار هم اوج خواهد گرفت.

برای مطالعه بیشتر خبر بازارهای جدید برای سرمایه‌گذاری را بخوانید.

منبع:tejaratnews.com-تجارت نیوز

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها