عدم اعلام عوارض به صورت سیستمی/ رانت و فساد در مناطق ایجاد شده است

به گزارش خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، محمد سالاری عضو شورای شهر تهران در جلسه علنی شورا اظهار کرد: در مدیریت شهری دوره پنجم، مجموعه اقدامات ارزشمندی از سوی شورا و شهرداری در حوزه شهرسازی و معماری، بخصوص در توقف شهر فروشی، فسادزدایی، رانت زدایی و حذف امضا‌های طلایی و شفاف سازی انجام شده است.

وی تصریح کرد: هر روز ما شاهد اعتراضات مردمی در مراجعه به شورا یا صفحات مجازی اعضای شورا، مبنی بر اینکه شهرداری‌های مناطق عوارض را بصورت سیستمی اعلام نمی‌کنند، هستیم و این منجر به فساد و رانت در مناطق شده است که به هیچ عنوان با رویکرد مدیریت شهری دوره پنجم مطابقت ندارد و لطمه اساسی به مهم‌ترین دستاورد مدیریت شهری این دوره می‌زند.

سالاری ادامه داد: من بار‌ها و بار‌ها این موضوع را به شهردار تهران، معاون شهرسازی و معماری شهرداری، مدیران مربوطه و شهرداران مناطق گوشزد کرده ام، اما متاسفانه این رویه همچنان در حال افزایش است. ما مصوبات قابل توجهی را در این دوره داریم که صراحتا اعلام می‌کند، نحوه محاسبه و اخذ عوارض صدور پروانه و نظارت فنی و تخلفات ساختمانی باید مبتنی بر ساز و کار سیستمی و شفاف باشد و برای تک تک آیتم‌ها عوارض مشخص ومعینی را مصوب کردیم و گفتیم نحوه محاسبه عوارض در خود فرم اعلام عوارض درج شود.

عضو شورای هر تهران بیان کرد: سال ۹۷ در شورا مصوب کردیم که مصوبات حوزه عوارض به هنگام سازی و یکپارچه سازی شوند، یعنی تمام بخشنامه‌ها و مصوبات قبلی را ابطال کردیم و تنقیحی در مصوبات این حوزه انجام دادیم که شهرداری‌های مناطق دچار سردرگمی نشوند، اما متاسفانه از آنجاییکه رویکرد‌های جاری در خصوص اعلام عوارض در حوزه شهرسازی منجر به ایجاد اقتدار مبتنی بر فساد و رانت در مناطق می‌شود، همچنان به آن دامن زده می‌شود.

سالاری گفت: چرا وقتی شورای شهر یک عدد و رقمی را تصویب کرده و فرمول تعیین عوارض هم مشخص است، چند برابر عوارض قانونی از مردم پول دریافت می‌شود؟ من از شهردار تهران، نهاد‌های نظارتی شهرداری تهران، حراست شهرداری و سازمان بازرسی تعجب می‌کنم که چرا در این خصوص اقدامی انجام نمی‌شود. من به عنوان مسئول کمیسیون شهرسازی و معماری شورا این موضوع را بار‌ها و بار‌ها اعلام کرده ام، این مساله به اعتبار و رویکرد شورای پنجم لطمه می‌زند.

عضو شورای شهر تهران ادامه داد: من از شهردار تهران تقاضا دارم که صراحتا دستور دهند، هر شهردار و هر معاون شهرسازی و معماری که نسبت به مصوبات شورا تعدی می‌کند، مورد مواخذه قرار بگیرد. از ریاست شورای شهر نیز می‌خواهم تا بر علیه خاطیان شکایت بشود.

وی اضافه کرد: اکثر فرم‌های اعلام عوارض که به مردم داده می‌شود، میزان عوارض اعلام شده، مازاد بر مصوبات شورا است و وقتی شکایات و فرم‌ها برای آن‌ها ارسال می‌شود بلافاصله اعلام می‌کنند که اصلاح شد، این چه معنی می‌دهد؟

سالاری تاکید کرد: یعنی هر شهروندی دسترسی به جایی داشته و دادش به جایی برسد، فرم او اصلاح می‌شود، اما تکلیف مابقی شهروندان چه می‌شود؟ این مساله خود زمینه فساد و رانت ایجاد می‌کند؛ از نهاد‌های نظارتی شهرداری سازمان بازرسی کل کشور تقاضا می‌کنیم به این حوزه نیز ورود کنند و تمام متخلفین را به مراجع قضایی و تخلفات اداری معرفی کنند.

انتهای پیام/

منبع:yjc.ir

اشتراک با دوستان: اشتراک تلگرام تلگرام اشتراک واتس اپ واتساپ

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها