ریزش شبانه قیمت دلار/ ورق بازار ارز برگشت؟ ۴ بهمن ۱۴۰۱ – تجارت نیوز

به گزارش تجارت‌نیوز، بازار ارز امروز چهارم بهمن ۱۴۰۱ را تحت تأثیر سیگنال‌های سنگین بانک مرکزی آغاز کرد. حال در فاصله چند ساعت به پایان امروز ریزش شبانه قیمت دلار ادامه دارد.

گرچه دلار در حال مقاومت در کف کانال ۴۲ هزار تومان است، اما در دقایقی به کانال قیمتی ۴۱ هزار تومان نیز بازگشت. دلار فردایی نیز در حال حاضر حدود ۲۰۰۰ تومان ریزش داشت.

بر این اساس برخی معامله‌گران شبانه در بازار حضور یافته‌اند. در حالی که فروشندگان زیادی در خیابان فردوسی و چهارراه استانبول مشاهده می‌شوند، اما خریداری برای ارز آن‌ها در مرکز خرید و فروش ارز کشور مشاهده نمی‌شود.

با تغییر ناخدای بازار قیمت دلار کاهش می‌یابد؟

به نظر می‌رسد حالا دیگر ناخدای بازار ارز تغییر کرده و بانک مرکزی قصد دارد مستقیماً بازار ارز را مدیریت کند. در همین زمینه محمدرضا فرزین، رئیس کل بانک مرکزی، در توئیتی اعلام کرد که از امروز بانک مرکزی و صرافی‌ها اقدامات مشترکی در احیای ثبات اقتصادی در کشور انجام می‌دهند. فرزین تاکید کرد که بانک مرکزی از این به بعد به بازار آزاد ورود پیدا می‌کند و نرخ‌ساز می‌شود.

با این حال صرافان اعلام کردند که هنوز بخشنامه‌ای از بانک مرکزی دریافت نکرده‌اند و نمی‌دانند قیمت دلار را چند تومان باید اعلام کنند؟ از سوی دیگر از صبح امروز دلار توافقی هم از معاملات بازار متشکل ارزی حذف شد. بدین ترتیب از حوالی ظهر امروز در سایت بازار متشکل ارزی تنها یک نرخ ثبت شده است. در لحظه نگاری این گزارش قیمت دلار در کف کانال ۴۲ هزار تومان قرار دارد.

حذف نرخ‌های متعدد، تشکیل سامانه‌ای جدید برای مبادله ارز و طلا، ورود رسمی بازارساز به بازار آزاد و نرخ‌سازی بانک مرکزی ازجمله عوامل کاهش نرخ دلار در ریزش شبانه قیمت دلار شناخته می‌شوند.

طلا و سکه دنباله‌رو دلار

به‌رغم افزایش نرخ اونس جهانی طلا، قیمت طلا و سکه هم در بازار امروز ریزشی بود. به نظر می‌رسد طبق سنوات گذشته همچنان قیمت دلار در تعیین شرایط بازار طلا و سکه وزن بیشتری دارد.

این روند کاهشی که از روز گذشته آغاز شده، امشب سرعت بیشتری گرفت. سکه تمام بهار آزادی با افت ۳.۸ درصدی در لحظه تنظیم این گزارش به کانال ۲۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان بازگشت. طلای ۱۸ عیار نیز ۲.۳ درصد افت کرد و دو میلیون و ۳۶ هزار تومان قیمت‌گذاری شد.

ریزش قیمت دلار و طلا ادامه دارد؟

به نظر می‌رسد فعلاً «هیجان» جوّ حاکم بر بازار ارز، طلا و سکه است. بار دیگر دولت توسط نهاد پولی کشور به ناخدای بازار تبدیل شده و با سیاست‌های دستوری سعی بر کنترل بازار دارد.

پیش از این نیز دولت تلاش کرد با تغییر رئیس کل بانک مرکزی کنترل بازار را در دست بگیرد که این اتفاق نیز فضای بازار را تغییر داد. اما چنین تغییری حتی ۱۰ روز هم نتوانست فضای بازار را آرام نگه دارد.

بدین ترتیب بیشتر کارشناسان معتقدند که جوّ کنونی بازار نیز چند روز بیشتر دوام نمی‌آورد و احتمالاً قبل از پایان سال باید منتظر تغییر دوباره شرایط بازار باشیم. به‌ویژه آنکه به دنبال تشدید تحریم‌ها شرایط صادرات نفت و روابط ایران با هرات و سلیمانیه در حال تغییر است.

موضوعی که به‌طور مستقیم روی خزانه بانک مرکزی و ناخدای کنونی بازار ارز تأثیر می‌گذارد. اما به هر ترتیب شاید اکنون زمان مناسبی برای پیش‌بینی بازارها نباشد. باید منتظر ماند و دید ریزش شبانه قیمت دلار تا چه زمانی ادامه می‌یابد؟

برای مطالعه بیشتر خبر پیش بینی قیمت دلار ۵ بهمن ۱۴۰۱ را در تجارت‌نیوز بخوانید.

 

 

 

.

 

منبع:tejaratnews.com-تجارت نیوز

اشتراک با دوستان: اشتراک تلگرام تلگرام اشتراک واتس اپ واتساپ

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها