وزیر امور خارجه: آمریکا از مجرای دیپلماتیک صحبت می‌کند – تجارت نیوز

به گزارش تجارت‌نیوز، وزیر امورخارجه ایران در گفت‌وگو با شبکه تی‌آرتی ترکیه در پاسخ به سوالی درباره دیدارهای اخیرش با رئیس جمهور سوریه و مقامات ترکیه و همچنین اولین نشست وزرای دفاع سوریه، ترکیه و روسیه تصریح کرد: چند ماه پیش این موضوع مطرح بود که ترکیه قصد دارد عملیات نظامی در خاک سوریه و مناطق مرزی انجام دهد. آن زمان من سفری به آنکارا داشتم و جمهوری اسلامی این مساله را دنبال می‌کرد که ترکیه و سوریه بر گفت‌وگو و راه‌حل سیاسی تمرکز کنند. خرسندیم که آن تلاش‌ها موجب شد تا این عملیات نظامی در مناطق مرزی دو کشور شکل نگیرد.

حسین امیرعبداللهیان افزود: در ادامه آن مسیر جمهوری اسلامی ایران همواره از نزدیکی روابط دمشق و آنکارا استقبال کرد تا اینکه ما امروز شاهد پیشرفت‌هایی در این زمینه هستیم. این هفته با آقایان بشار اسد و اردوغان و وزیران امورخارجه دو کشور گفت‌وگوهای مهمی داشتیم و هدفمان این بود که روابط نیرومندتری میان ترکیه و سوریه برقرار شود و نگرانی‌های طرفین کاهش پیدا کند. با طرف روس هم در تماس مستمر و مستقیم هستیم. من در ماه سپتامبر در نیویورک در نشست سه‌جانبه ایران، روسیه و ترکیه ایده‌ای را از سوی جمهوری اسلامی مبنی بر این مطرح کردم که اکنون زمان آن فرارسیده که سوریه به عنوان یک کشور در مذاکرات آستانه به جمع ما بپیوندد.

امیرعبداللهیان بیان کرد: بخشی از این ایده در گفت‌وگوهایی که در سطح امنیتی و نظامی بین ترکیه و سوریه صورت گرفت، تحقق پیدا کرد. ما به جمع‌بندی‌ و ایده‌های بهتری دست پیدا کردیم که این مشورت‌ها و نقش ایران و روسیه به منظور کمک به ترکیه و سوریه برای برون رفت از این چالش بیش از پیش تقویت شود.

وی در ادامه این گفت‌وگو درباره جنگ اوکراین و ادعاهای واهی اثبات نشده مبنی بر کمک نظامی ایران به روسیه در این جنگ اظهار داشت: در جنگ اوکراین یک وضعیت پیچیده‌ای را تجربه می‌کند. برخی از اندیشکده‌های روابط بین‌الملل در غرب متعقدند که جنگ اوکراین مبدأ جدید تاریخ روابط بین‌الملل است. موضع جمهوری اسلامی ایران از ابتدای جنگ کاملا روشن است و در عالی‌ترین سطح این را مورد تأکید قرار دادیم.

وزیر امورخارجه ایران گفت: ما مخالف جنگ هستیم و بر راه‌حل سیاسی تمرکز داریم، ضمن اینکه اقدامات تحریک کننده ناتو و برخی کشورهای غربی را عامل اساسی و عامل مهم این جنگ می‌دانیم.

امیرعبداللهیان با بیان این‌که تلاش‌های زیادی را در این مدت بین اوکراین و روسیه چه در سطح وزرای امورخارجه و چه رئیس جمهور داشتیم، تاکید کرد که ایران امیدوار است اوکراین هر چه زودتر به مرحله صلح برسد و جنگ در این کشور پایان یابد.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان افزود: ما سیاست دوگانه نداریم. همان‌طور که مخالف جنگ در عراق، سوریه، یمن، افغانستان و فلسطین بودیم و هستیم، مخالف جنگ و آوارگی در اوکراین نیز هستیم.

امیرعبداللهیان در ادامه بیان کرد: از طرف دیگر، ما حاکمیت و تمامیت ارضی کشورها را در چارچوب حقوق بین‌الملل به رسمیت شناختیم و به همین دلیل علی‌رغم روابط ممتاز تهران و مسکو، ما جدا شدن کریمه از اوکراین را به رسمیت نشناختیم، ما جدا شدن لوهانسک و دونتسک از اوکراین را به رسمیت نشناختیم. به دلیل اینکه بر اصول ثابت خودمان در سیاست خارجی تاکید داریم. وقتی می‌گوییم جنگ در اوکراین راه‌حل نیست، این را به عنوان سیاست اصولی باور داریم و بر آن تکیه می‌کنیم.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوالی درباره به درازا کشیده شدن مذاکرات رفع تحریم‌ها خاطر نشان کرد: ما تاکنون چند مرحله تا گام‌های پایانی توافق نزدیک شدیم. اما در این مراحل گاهی اوقات طرف آمریکایی‌ ایده‌ها یا بهانه‌هایی را مطرح می‌کرد.

امیرعبداللهیان تصریح کرد: از یک طرف آمریکایی‌ها به ما پیام می‌دادند که آماده برداشتن گام‌های نهایی توافق هستیم، از طرف دیگر به تظاهرکنندگان در ایران پیام می‌دادند که اولویت برای ما برجام نیست، بلکه وضعیت در ایران است. من همان موقع اعلام کردم آمریکا باید نسبت خودش را با پیام‌هایی که از کانال رسمی به ما می‌دهد و حرف‌های متعارضی که در رسانه بیان می‌کند، مشخص کند.

وی اظهار داشت: اکنون ما در نقطه‌ای قرار داریم که آمریکایی‌ها از مجرای دیپلماتیک همچنان از ضرورت رسیدن به توافق صحبت می‌کنند و ما برای رسیدن به نقطه پایانی توافق بدون پیش شرط آمادگی داریم تا در چارچوب گفت‌وگوهایی که در گذشته انجام شده گام نهایی برداشته شود اما بدون پیش شرط و با یک نگاه واقع‌بینانه و با رعایت حقوق و منافع ملی ایران.

امیرعبداللهیان در پایان افزود: ما به مسیر دیپلماسی پایبندیم و معتقدیم که مذاکره برای مذاکره مفید نیست اما مذاکره برای اینکه تمام طرف‌ها به نتیجه مطلوب برسند، می‌تواند مفید باشد.

منبع: ایسنا

منبع:tejaratnews.com-تجارت نیوز

اشتراک با دوستان: اشتراک تلگرام تلگرام اشتراک واتس اپ واتساپ

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها