می‌توانیم غنی‌سازی ۹۰ درصدی هم انجام دهیم/ باید در بهار از واکسن خارجی استفاده کنیم

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور روز پنجشنبه در شصت و سومین برنامه افتتاح که به بهره برداری از چهار طرح ملی صنایع پتروشیمی اختصاص داشت با اشاره به سال تولید ملی و مانع زدایی ها، گفت: مانع زدایی ها برای ما بسیار اهمیت دارد و دولت تا آخرین روز و آخرین ساعت همه تلاش خود را برای به سرانجام رساندن طرح ها به کار ببرد.

رئیس جمهور با بیان چند برنامه مهم دولت دوازدهم در صد روز پایانی دولت، گفت: یکی از برنامه های مهم دولت ، سلامت مردم و مساله مبارزه با کرونا است.

او ادامه داد: در روزهای پایانی برای مبارزه با کرونا باید اقدامات ویژه انجام دهیم که بخشی از آن مربوط به خرید و واردات واکسن به کشور و ماه‌های بعد نیز به ثمر نشستن واکسن‌هایی که در داخل تولید می‌شود است تا مردم شرایطی را احساس کنند که آرامش بیشتری داشته باشند.

روحانی خاطرنشان کرد: اگر مردم واکسن تزریق کنند و اگر بتوانیم در سطح وسیعی به ۶۰ تا ۷۰ درصد مردم واکسن تزریق کنیم، این زنجیره را قطع و سلامت مردم را تضمین می کنیم، حتی اگر این ویروس باز هم باشد و جولان دهد. البته برای ما مهم است که توصیه های بهداشتی بعد از تزریق واکسن رعایت شود.

رئیس جمهور تصریح کرد: در ۱۰۰ روز پایانی دولت  مسئله مقابله جدی تر با ویروس کرونا خصوصاً  نوع انگلیسی است  را خواهیم داشت‌.

او برنامه دوم دولت در صد روز پایانی را شکستن تحریم عنوان کرد و گفت: در حال حاضر سربازان مقدم دیپلماسی ما در وین در حال تلاش هستند. برای ما مهم نیست دشمن کی به عقل بر می‌گردد و کی در برابر قانون تواضع می‌کند اما یقین داریم برای آمریکا و بقیه کشورهایی که در داخل برجام بودند، تنها راه موجود این است که به قطعنامه ۲۲۳۱ و به توافق برجام به طور کامل بازگردند که اگر چنین کنند ما بلافاصله بعد از راستی‌آزمایی هایی که زمانش طولی نمی کشد به کلیه تعهدات برجامی خود بازمی گردیم.

روحانی ادامه داد: برخی تعبیر کردند ۶۰ درصد یعنی با یک حرکت به ۹۰ درصد رسیدن که درست نیست، ما به دنبال بمب هسته‌ای نیستیم این شما هستید که دنبال بمب هسته‌ای بودید و هستید، این اتهام روی پیشانی شماست.

او یادآور شد: قبل از این هم می‌توانستیم ۶۰ درصد را انجام دهیم همین امروز اگر اراده کنیم می‌توانیم غنی‌سازی ۹۰ درصد انجام دهیم اما ما اراده کرده‌ایم و بر عهد خود ایستاده‌ایم به دنبال بمب هسته‌ای نیستیم.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به وضعیت شیوع کرونا گفت: دیشب که وضعیت کل استان های کشور را بررسی می کردم جز چند استان که شرایط سخت دارند، بقیه استان‌ها نسبتاً شرایط قابل قبولی دارند که می توانیم یک هفته دیگر از این شرایط در برخی استان‌ها عبور کنیم.

روحانی یادآور شد: البته مردم در جریان هستند در پیک چهارم هنوز به نقطه قله پیک نرسیده‌ایم و قاعدتاً هفته آینده در برخی از استان‌ها برخی روزهای شدیدتری خواهیم داشت.بسیار امیدواریم هفته‌های دیگر از این مسیر و از این پیک خارج شویم.

رئیس جمهور گفت: این پیک جهش  ویروس از نوع انگلیسی است اگر جهش این نوع امروز در ایران نبود این مشکل را نداشتیم. همه استان‌ها امروز با این شرایط ویروس جهش یافته مواجه هستند. شاید مشکلی بعد نوروز داشتیم اما اساس مشکل ما این است که ویروس انگلیسی از عراق وارد خوزستان و ایلام و از آنجا وارد سراسر کشور شد.

روحانی خاطرنشان کرد: این ویروس است که شدت عمل نشان می‌دهد و انتقال آن بسیار سریع انجام می‌شود.

رئیس دولت دوازدهم ادامه داد: ویروس ووهان شاید در جمعی برای چند دقیقه باشد و منتقل نشود اما این ویروس از لحاظ انتقال با بقیه ویروس ها و ویروس ووهان متفاوت است و این اساس مشکلی است که ما در پیک چهارم داریم.

رییس ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه هیچ کس دنبال علت های غلط نگردد، تصریح کرد: من به عنوان مسئول ستاد ملی کرونا و رئیس جمهور صریحا به مردم ایران اعلام می‌کنم عامل اصلی مشکل ما در این روزها ورود ویروس جهش یافته انگلیسی به کشور ماست که از مرزهای عراق وارد کشورمان شده است.

او افزود: البته همیشه مراسم هایی که داریم اعم از عروسی ها و مراسم ملی مانند عید، سفرها، ترددها و دورهمی ها همه اینها تاثیرگذار است. هرجا کمی دستورها را رعایت نکنیم و نسبت به آن بی اعتنا باشیم دچار مشکل می‌شویم.

روحانی ابراز امیدواری کرد، همه استانداران، فرمانداران، بخشداران، بخش های پزشکی، مدافعان سلامت، بسیج و نیروی انتظامی که بار سختی را بر دوش دارد دست به دست هم دهیم تا بتوانیم در اسرع وقت از این پیک عبور کنیم و امیدوارم با مراعات های دقیقی که همه مردم خواهند داشت و واکسنی که به دست ما می‌رسد از این ویروس رها شویم.

او ادامه داد: امروز کلید برای حل مسئله واکسن است و باید از انواع واکسنی که در اختیار است و واکسن هایی که وارد کشور می شود استفاده کنیم. شرکت‌های خصوصی راحت‌تر می‌توانند این واکسن‌ها را وارد کنند.

رئیس جمهور گفت: نمی توانیم منتظر واکسن داخلی تابستان باشیم باید در ماه های بسیار حیاتی اردیبهشت و خرداد از انواع واکسن های خارجی استفاده کنیم و همه شرکت‌ها مجاز به واردات واکسن هستند.

او افزود: هر شرکت و موسسه برای ورود واکسن کوچک‌ترین مشکلی دارد مستقیم به دفتر رئیس‌جمهور اطلاع دهد و من مستقیم موضوع را دنبال می‌کنم چون به راحتی می‌تواند در هفته‌های آینده میلیون‌ها دز واکسن وارد کشور شود . 

 

انتهای پیام/ب

منبع:yjc.ir

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها