نرخ بره آمریکا باز هم بالا می‌رود | تجارت‌نیوز – تجارت نیوز

به گزارش تجارت‌نیوز، جروم پاول، رئیس بانک مرکزی فدرال رزرو روز چهارشنبه وعده داد که او و سیاست‌گذاران دیگر برای سرکوب تورم به مبارزه خود ادامه خواهند داد. زیرا بانک مرکزی نرخ بهره آمریکا را سه چهارم درصد برای سومین بار متوالی افزایش داده ونشان داد که در سال جاری هزینه‌های وام همچنان افزایش خواهد یافت.

به نقل از رویترز، در یک سری از پیش بینی‌های جدید، فدرال رزرو افزایش نرخ بهره خود را با سرعت بیشتر و در سطوح بالاتر از حد انتظار پیش‌بینی می‌کند. همچنین پیش‌بینی می‌کند اقتصاد به سینه‌خیز رفتن ادامه می‌دهد و بیکاری در ارتباط تنگاتنگی با رکود اقتصادی به شکل تاریخی افزایش پیدا می‌کند. پاول در خصوص درد اقتصادی که در راه است کاملا بی‌پرده سخن گفت و با اشاره به افزایش بیکاری و اشاره به بازار مسکن که عاملان همیشگی تورم مصرف‌کننده هستند گفت که به احتمال زیاد این دو نیازمند «اصلاحات» است.

اوایل روز چهارشنبه، انجمن ملی معاملات ملکی گزارش داد که فروش خانه‌های موجود در آمریکا برای هفتمین ماه پیاپی در ماه اوت کاهش یافته است.
ایالات متحده در حوزه مسک بازار داغی داشت اما یک عدم توازن بزرگ در آن دیده می‌شد. پاول در یک کنفرانس خبری پس از اینکه سیاستگذاران فدرال به صورت متفق القول توافق کردند که نرخ بهره بانک مرکزی را یک شبه به ۳.۰۰ تا ۳.۲۵ درصد افزایش دهند گفت: «آن چه که ما نیاز داریم ایجاد تعادل در عرضه و تقاضا است که احتمالا باید اصلاحاتی در این بازار انجام شود تا به حالت مورد نظر برسد».

داده های اخیر تورم به رغم سیاست‌های اقباضی شدید فدرال رزرو، آمارهای تورمی پیشرفت چندانی ارب مهار تورم نشان نمی‌دهند. پیش‌بینی‌ها از نرخ بهره سیستم‌های فدرال رزرو نشان از افزایش ۱٫۲۵ درصدی دیگری در در دو جلسه باقی‌مانده فدرال رزرو در سال ۲۰۲۲ دارد.

کمیته بازار آزاد فدرال در بیانیه سیاست‌گذاری خود پس از پایان یک نشست دو روزه گفت: «این کمیته سرسختانه متعهد به بازگشت تورم به هدف ۲ درصدی خود است».

نرخ سیاست هدف فدرال رزرو در بالاترین سطح خود از سال ۲۰۰۸ قرار دارد و پیش‌بینی‌های جدید نشان می‌دهد که این نرخ تا پایان سال جاری به ۴.۲۵٪ تا ۴.۵۰٪ افزایش یافته و در سال ۲۰۲۳ به ۴.۵۰٪ تا ۴.۷۵٪ می‌رسد.

مهار تورم به هر قیمتی

پاول گفت که مسیر افزایش نرخ‌ها نشان می‌دهد که بخش دولتی شدیدا بر کاهش تورم مصمم است و تا به این هدف نرسد این کار را ادامه خواهد داد حتی اگر به قیمت افزایش بیکاری و کاهش سرعت رشد اقتصادی تمام شود. ما مجوریم تورم را پشت سر بگذاریم و ای کاش راه آسان‌تری برای آن وجود داشت. پیش‌بینی می‌شود که نرخ بیکاری که در حال حاضر ۳.۷ درصد است، امسال به ۳.۸ درصد و در سال ۲۰۲۳ به ۴.۴ درصد برسد.

گرگ مک‌براید، تحلیلگر اقتصادی ارشد موسسه بنکریت گفت: «فدرال رزرو دیر متوجه تورم شد و برای افزایش نرخ‌های بهره دیر کرد و خرید اوراق قرضه را دیر انجام داد. از آن زمان تلاش می‌کنند خود را به سرعت مورد نظر برسانند. با اینکه این پیشرفت ها بسیار مهم هستند اما هنوز تمام نشده‌اند».

 

منبع:tejaratnews.com-تجارت نیوز

اشتراک با دوستان: اشتراک تلگرام تلگرام اشتراک واتس اپ واتساپ

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها